Magyarország állja a sarat

Megkérdőjelezhető a hitelminősítők függetlensége – állítja az MNO-nak Csath Magdolna. A közgazdász szerint az eddig fennálló rendszer „munka és kockázat nélkül” piacot és jó profitot biztosított azoknak a külföldi bankoknak és biztosítóknak, amelyek a kötelezővé tett magán-nyugdíjbiztosítási rendszer haszonélvezőivé váltak. A közgazdász szerint figyelni kell a hitelminősítőkre, de nem kell túlságosan megijedni.

Lippai Roland
2010. 12. 11. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a kormány intézkedéseit minősítette a Moody’s elsősorban, hanem az elmúlt évek megtévesztő politikájának árát fizettette meg Magyarországgal – erről beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjúban Barcza György, a K&H Bank vezető közgazdásza.


Többször is beigazolódott, hogy a hitelminősítő intézetek részei a pénzvilágnak, ez pedig megkérdőjelezi a függetlenségüket. Csath Magdolna mindehhez még a szakmaiság területén is kérdőjeleket lát. Hiszen röviddel a pénzügyi válság kitörése előtt a hitelminősítők tökéletesen megbízható, jól működő intézményeknek minősítették azokat a bankokat, amelyek főszerepet játszottak a válság kirobbanásában.

Mint ismert, a Moody’s a hét elején leminősítette Magyarországot. A várt egy helyett kettővel rontották a minősítést. A leminősítés mértékén a piaci elemzők is meglepődtek.

A közgazdász szerint nem elsősorban a válságadók váltották ki a hitelminősítő „haragját”, hanem a kormányzat magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos döntései. A szakember kiemelte: elképesztően magasak ezeknek a pénztáraknak a működési költségei. Szavai szerint a Horn-kormány idején IMF-ráhatással jött létre az a rendszer, amely „munka és kockázat nélkül” piacot és jó profitot biztosított azoknak a külföldi bankoknak és biztosítóknak, amelyek a kötelezővé tett magán-nyugdíjbiztosítási rendszer haszonélvezőivé váltak. Hiszen – folytatta Csath Magdolna – negyven éves kor alatt mindenkinek kötelező volt belépni. Hornék akkor biztos piacot, sőt állami biztosítékokat is teremtettek ezeknek a pénzintézeteknek – fogalmazott a közgazdász. Nyilván most nehezen mondanak le a könnyen megszerzett piacról és profitról, na meg a magas működési költségekről, amelyek a jó fizetések, elegáns irodák és luxusautók miatt merülnek fel ezeknél a pénzintézeteknél – hívta fel a figyelmet Csath. Figyelni kell a hitelminősítőkre, de nem kell túlságosan megijedni – mondta Csath Magdolna.

A napokban Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke is arról beszélt, hogy a hitelminősítők szerepe fontos, de Magyarországot nem a Moody’s vagy a Standard and Poor’s és nem is a nemzetközi pénzpiacok kormányozzák, hanem a magyar kormány. Orbán Viktor szerint 2011 első negyedévében már láthatók lesznek a siker jelei annak a nem szokványos gazdaságpolitikának a nyomán, amelyet a kormány folytat. A leminősítéseket felminősítések fogják követni – mondta a miniszterelnök.

Az igaz – jegyzete meg Csath Magdolna –, hogy a leminősítésekkel üzennek a piacoknak: „itt kockázatok vannak, amelyekre hivatkozva szép felárakat lehet felszámítani az állampapírpiacon”, s ebbe a folyamatba illeszkedett bele a Magyar Nemzeti Bank is, amikor kamatot emelt, de Magyarország mindennek ellenére állja a sarat – tette hozzá a közgazdász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.