vihar
Heves viharok sújtják Európát + videó

Nem kereste meg Medgyessy Pétert az a nyolc balliberális közgazdász, akik nyílt levelet fogalmaztak meg a magánnyugdíjpénztárak védelmében. A korábbi miniszterelnök szerint ez azért alakulhatott így, mert róla közismert: nem érdemes őt ilyen ügyben kérdezgetni, hiszen közszereplést is ritkán vállal el. A nyolc közgazdászról – akik az elmúlt húsz év sikeres reformjainak lebonyolítóinak titulálták magukat – elmondta: egy ilyen nyílt levélben nem saját magukat kellene dicsérni, továbbá sajnálatát fejezte ki, hogy lejáratódott a reform szó. „A reformokat nem előzte meg vizsgálódás, kísérletezni pedig nem szabad, mert emberi életekről van szó”. Úgy látja, hogy a „reformerek” túlságosan bíztak magukban és annak a jóságában, amit elképzeltek, ezért nem egyeztettek az érintettekkel és a szakmával. Medgyessy Péter a HírTV Kontraszt című műsorának volt a vendége vasárnap este.
A hárompilléres nyugdíjrendszerről – amelyet az ő pénzügyminisztersége idején vezetett be Horn Gyula kormánya – elmondta, utólag korrigálni kellett volna azt a rendszert, előzetesen pedig vizsgálódni. A volt szocialista politikus úgy véli, a vegyes rendszer bevezetésére a világszerte megfigyelhető trendek miatt volt szükség, hiszen a magyar társadalom is öregedő, ezért a szolidaritáson alapuló, egypilléres nyugdíjrendszer akkor tarthatatlannak látszott.
A korábbi miniszterelnök helyesli az Orbán-kormány e területen tett kísérletét, mivel meglátása szerint a vásárlóerő nem a pillérek függvénye, és nehezményezte, hogy az Európai Unió nem járult hozzá, hogy az államadósság kezelésében megjelenjen a magán-nyugdíjpénztári befizetések összege. Medgyessy szerint ez azért is furcsa, mert fejlett országok valódi költségvetési deficitjével szemben igen elnéző az unió. A volt kormányfő szerint erről hamarabb, a rendszer bevezetése után el kellett volna kezdeni konzultálni az EU-val, de legkésőbb 2004-ben, azonban ez csak egy-két éve kezdődött meg. Medgyessy szerint ez nem jelent veszélyt az egyensúly számára, attól viszont óva intette az Orbán-kormányt, hogy a rövid távú intézkedések mellett elodázza a nagy szerkezeti átalakításokat. „Ennek a kabinetnek valószínűleg két ciklusa van, érdemes hosszabb távra terveznie” – fogalmazta a meg.
Minden kormánynak joga van a tiszta laphoz
Az elszámoltatásról szólva kifejtette: minden kormánynak joga, hogy tiszta lappal induljon, ez egy természetes dolog – szögezte le. A korrupciós ügyeket Medgyessy sajnálatra méltónak nevezte, hozzátéve, hogy lényegesen kevesebb van az ő miniszterelnökségével fémjelzett 2002-2004-es időszakból, mint az utána következő évekből. Úgy látja, hogy egykori pártja hatalmas bukását annak is köszönheti, hogy Európában szinte sehol sincsenek válaszai a baloldalnak az új kérdésekre, Magyarországon azonban kiemelkedően rosszul szerepelt, amiben szerinte benne vannak a korrupciós ügyek is. Elhíresült mondatát, miszerint az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel, olyan figyelmeztetésnek szánta, amelyet nem csak egy pártnak és nem csak egy időszakra címzett. Medgyessy meggyőződését fejezte ki: ha erre a mondatra odafigyelnek, most kevesebb dolga lenne az elszámoltatási kormánybiztosnak.
Arra a felvetésre, hogy Gyurcsány Ferenc „puccsal” szerezte volna meg tőle a miniszterelnöki pozíciót, így felelt: a történelem majd elrendezi ezt a kérdést, mindenesetre felidézte, hogy az ő általa megkezdett költségvetési kiigazítás túl lassúnak találtatott. Az interjúban korábban maga a miniszterelnök is utalt erre, mikor így fogalmazott: „2004-ben léptem le, vagy léptettek le, mindegy melyiket mondjuk”. Elmondta azt is, hogy közismerten jó francia üzleti kapcsolatait a BKV és az Alstom közötti vitás ügyben azért nem vetette be, mert senki nem kérte meg erre, ő maga a szerződés megkötésében sem segédkezett, azt viszont elismerte: tanácsadó cégének volt kapcsolata az Alstommal.
Medggyessy Péter Alföldi Róbert és a Nemzeti Színház botránya kapcsán kijelentette azt is: nem bánta meg, ismét elmenne a román miniszterelnökkel koccintani december 1-jén, mivel egymásra vagyunk ítélve, közös gesztusok nélkül pedig nem fog közeledni a két nemzet. Hozzátette azonban: „erdélyi magyarként nem Erdély visszacsatolását ünnepelte”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.