Megtörtént a csoda: legyőzték a HIV-vírust

Német orvosok elérték a lehetetlent: tökéletesen meggyógyítottak egy HIV-pozitív beteget – tudósít az Aidsmap. A „berlini páciensnél”, aki valójában amerikai állampolgár, és Timothy Ray Brownnak hívják, őssejtátültetéssel győzték le a betegséget. Az ENSZ közbelépésére lenne szükség az izraeli–palesztin kérdés megoldásához – írja a The New York Timesban megjelent véleménycikkében Robert Wright. A Pulitzer-díjra jelölt újságíró szerint nyilvánvalóvá vált, hogy a felek nem tudnak megegyezni, így nemzetközi közbelépésre van szükség – mielőtt még komolyabb baj történik.

Kovács N. László
2010. 12. 15. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aidsmap (aidsmap.com)

Német orvosok elérték a lehetetlent: tökéletesen meggyógyítottak egy HIV-pozitív beteget – írja az Aidsmap. A „berlini páciensnél”, aki valójában amerikai állampolgár, és Timothy Ray Brownnak hívják, őssejtátültetéssel győzték le a betegséget.

Brown egy olyan donortól kapott szövetet, aki születésénél fogva immúnis a betegségre, sejtjeiből ugyanis hiányzik a CCR5 nevű receptor, melyen keresztül a HIV legtöbb változata megfertőzi az egészséges CD4 sejteket. Az esetről már egy 2008-as konferencián röviden beszámoltak, a berlini orvosok most azonban a Blood nevű szaklap legújabb számában magabiztosan kijelentik, „jó okkal állíthatjuk, sikerült legyőznünk a HIV-vírust”.

Az idáig vezető út a legkevésbé sem volt könnyű. A „berlini pácienst” fárasztó és hosszú kezelések sorával tudták meggyógyítani: a betegség kétszer is visszatért, ilyenkor újabb sejteket ültettek a férfi testébe. Az operáció után 17 hónappal váratlanul megvakította egy ismeretlen eredetű idegrendszeri betegség, melyet ugyan elhárítottak, de Brown azóta is fiziko- és beszédterápiára jár, ráadásul barátai szerint személyisége is megváltozott.

Megérte-e? „Talán. Igyekszem nem gondolkodni rajta” – válaszolja a Stern nevű német lapnak adott interjúban. Egy dolog mindenesetre biztos: egyetlen vizsgálat sem tudja kimutatni a testében a rettegett fertőzést.

A „berlini páciens” esete több ország orvosainak is felkeltette az érdeklődését, többek között már az Egyesült Államokban is kutatják a CCR5-átültetéssel megvalósuló gyógymódot. Ha sikerül is általánosan alkalmazható megoldást találni, az első időkben még különösen drága lesz, így az egyszerű, olcsó HIV-gyógyítás még a jövő zenéje. Brown esete ugyanakkor bizonyítja, hogy a vírus, ha komoly megpróbáltatások árán is, de legyőzhető.

The New York Times (nytimes.com)

Az ENSZ közbelépésére lenne szükség az izraeli–palesztin kérdés megoldásához – írja a The New York Timesban megjelent véleménycikkében Robert Wright. A Pulitzer-díjra jelölt újságíró szerint nyilvánvalóvá vált, hogy a felek nem tudnak megegyezni, így nemzetközi közbelépésre van szükség – mielőtt még komolyabb baj történik.

Wright szerint a jelenlegi hozzáállás olyan, mintha az Egyesült Államok csendesen figyelné, ahogy Izrael öngyilkosságra készülődik. A jó hír az, hogy Hillary Clinton külügyminiszter tisztában van a problémával: pénteki beszédében kijelentette, a jelenlegi helyzetben „egyre nehezebbé válik az izraeli családok biztonságának megvédése”. A megoldás azonban – írja Wright – elkeserítő: Amerika tárgyalásokat folytat mindkét oldallal, hogy ha esetleg egyszer majd újra asztalhoz ülnek, mit mondanak majd egymásnak. Visszatér a régi stratégia, melynek eredményét mindannyian nagyon jól ismerjük.

„Sem az Egyesült Államok, sem a nemzetek közössége nem kényszeríthet megoldást a felekre. Néha úgy tűnik, mindenki úgy véli, ez lehetséges. Ki kell jelentenem: nem lehetséges” – vélekedik Clinton. Wright szerint ez az érvelés alapvetően hibás – ahogy az ENSZ hatvan éve létrehozta a zsidó államot, most ugyanúgy létrehozhatná a független, palesztin államot is.

A publicista szerint Izrael vezetésének hozzáállása is az ENSZ közbelépésének szükségességét igazolja. Wright megjegyzi, az egész ország egyre inkább a szélsőségek felé tolódik: a katonaság magját radikális telepesek alkotják, egy rabbitanács pedig a héten azt javasolta az embereknek, csak zsidóknak adják ki lakásukat. A mérsékeltek a kijáratot keresik: 2000 és 2009 között megduplázódott az Amerikában lakhatási engedélyt kérő izraeliek száma.

Wright szerint Obamának csak az „amerikai izraeli lobbi” zaklatását és a jobboldali véleményvezérek támadásait kellene eltűrnie, ha támogatná a tervet. Az amerikai és izraeli zsidók nagy része mellette állna, hiszen végre közelebb kerülne a béke lehetősége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.