Mit olvasunk 2010-ben?

Megállt az olvasás népszerűségének folyamatos csökkenése, bár hazánk lakosságának egy igen jelentős része gyakorlatilag sosem vesz a kezébe könyvet – derül ki a családi olvasás éve számára készült, december 1-jén az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) ismertetett kutatásból.• Tönkretesszük gyermekeink életét?

Bittner Levente
2010. 12. 01. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A felmérésre azért volt szükség, hogy megismerjük a környezetünket” – hangsúlyozta Dippold Péter, az OSZK főigazgató-helyettese. Kiemelte, egyre inkább megváltozik a könyvtárak szerepe, keresik a helyüket, ezért a kutatás segít az intézmények jövőjének meghatározásában. Átfogó olvasáskutatás korábban 1964-ben, 1985-ben, 2000-ben és 2005-ben volt Magyarországon, korábban 18, ezúttal 15 éven felülieket kérdeztek. Egyre sűrűbben kell elkészíteni ezeket, mert öt év ma már óriási idő – tette hozzá.

Gergely Ferenc kutatásvezető elmondta, a szabadidős tevékenységek felől indultak az olvasási szokások vizsgálata felé, így összetettebb eredményt kaptak. Elsősorban arra kérdeztek rá, hogy az egyes elfoglaltságok mennyire vonzók, mekkora igény van rájuk. A reprezentatív felmérés alapján a lakosság jól elhatárolható csoportokra osztható, akik eltérően viszonyulnak az olvasáshoz is: a kultúraorientált városiak és vidékiek vesznek a kezükbe leggyakrabban könyvet, a szórakozni vágyó fiatalok a kultúra könnyedebb válfaját keresik, ugyanakkor ők használják leggyakrabban az internetet. A megkérdezettek közel 45 százalékát a televízión kívül szinte semmi sem érdekli, ők főleg alacsony végzettségűek, túlnyomóan idősebbek.

Mi lép a televíziózás helyére?

Gergely hangsúlyozta, úgy tűnik, megállt a könyvet egyáltalán nem olvasók arányának növekedése: a 2005-ös 60 százalékról (18 éven felüliekre korrigált adatok szerint) 49-re esett vissza. A megkérdezettek húsz százaléka legalább havonta egy könyvet elolvas, viszont a szórakozni vágyó fiatalok csoportjába tartózók negyedévente maximum egy köteten rágják át magukat – tette hozzá a kutatásvezető. Utóbbiak ugyan kevesebbet néznek tévét, de ennek helyét az olvasás helyett az internet vette át. Ugyanakkor – mutatott rá Gergely – ez a réteg az, amely a leginkább megnyerhető a könyveknek, hiszen legalább olvasnak, ha szórakoztató irodalmat is. Örömhír, hogy akik olvasnak, azok egyre intenzívebben teszik – fogalmaz. A közvélemény-kutatás szerint az összes válaszadó 46 százaléka tévénézéssel tölti szabadideje nagy részét, ezt követi a rangsorban a rádióhallgatás, majd az internetezés, a nyomtatott sajtótermékek és a könyvek olvasása.

A felmérésből kiderült, hogy a leginkább elvárt szempont egy könyv esetén, hogy fordulatos cselekménye legyen, és magával ragadjon. Ugyanakkor a kultúraorientált megkérdezetteknél már a mondanivaló és az elgondolkodtatás is legalább ennyire fontos. Egyelőre a hagyományos formátumokat nem fenyegeti veszély, alig néhányan szeretnék számítógépen, illetve e-book-olvasón lapozni a könyveket.

Jókai, Gárdonyi, Lőrincz L. László az élen

A kedvenc írók Top 10-es listáját, mint eddig mindig, Jókai Mór vezeti, de az öt évvel ezelőtti 22 százalék helyett már csak a megkérdezettek 9,2 százalékánál. Őt Petőfi Sándor, Mikszáth Kálmán és Rejtő Jenő követi, egyetlen külföldiként Agatha Christie szerepel a klasszikusok uralta élmezőnyben. Az első tízet ugyanakkor csak a válaszadók húsz százaléka jelölte meg, a továbbiakban rengeteg egyszázalékos eredmény van. Gergely Ferenc hangsúlyozta, hogy ezekbe az eredményekbe az elvárt válaszadói magatartás is belejátszhat, hiszen a legfrissebb olvasási élményeknél már jóval szélesebb a toplista skálája. Lőrincz L. László vezet (3,8 százalék) Danielle Steel előtt, de ott van Dan Brown, J. K. Rowling (Harry Potter), Dallos Sándor és Stephenie Meyer (Alkonyat-trilógia) is. A kedvenc olvasmány továbbra is az Egri csillagok, megelőzve a Harry Pottert és A Pál utcai fiúkat.

A könyvtári tagok aránya enyhe mértékű (11,7-ről 14,3 százalékra) növekedést mutat. Különösen érdekes, hogy a 15–24 éves fiatalok 29 százaléka aktív könyvtárhasználó, ami azt igazolja, hogy az intenzív internethasználat nem jár negatív hatással erre a tevékenységre – emeli ki a kutatási összefoglaló. A könyves rendezvények látogatottsága ugyanakkor igen alacsony, a megkérdezettek átlagosan két százaléka érdeklődik irántuk. Bár egyre többen interneteznek, számuk még mindig elmarad a nyugat-európai szinttől.

Meglepő eredmények

Ládi László, az OSZK projektmenedzsere szerint a felmérés egyik legmeglepőbb tanulsága a csupán szórakozni vágyók nagy száma. Nagyon felszínes a kultúra iránti igényük, sokkal jobban kell rájuk koncentrálni – tette hozzá. Ládi hangsúlyozta, a családi olvasás évét elvileg azért indították, hogy a fiatalokat bevigyék a könyvtárba, ezzel szemben a a kutatásból kiderült, hogy a fiatal olvasók aránya majd duplája az idősebbeknek. Így a cél most már az, hogy a fiatalokon keresztül csalják be a rendszerből kiesetteket. További tanulság, hogy a könyvtáraknak is jóval intenzívebben kell használni az internetet, kiemelten a közösségi oldalakat.

A közvélemény-kutatás az OSZK Támop pályázatához kapcsolódóan készült, a 2011 tavaszáig tartó projekt célja, hogy a családokban idejekorán felismerjék az olvasás mint alapkészség, mint műveltségi tényező és mint szabadidős tevékenység jelentőségét, biztosítva ezzel a felnövekvő generációk kulturális befogadóképességének fejlesztését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.