A kisregény borítójára ugyan a női nem egyik nem éppen legszebb példányát sikerült felrakni, viszont bizton állítjuk, ez a kis hiátus – könyörgöm, egy ennyire gebe nőt tudtak csak keríteni?! – mit sem von le a szerző harmadik könyvének értékéből.
A mű a Zsoldos Péter-díjas író korábbi munkáitól eltérően a jelenben játszódik, igaz, néhány oldal elolvasása után az is kiderül, hogy a távoli jövőből érkezett napjainkba a főszereplő, Fehérvár Nándor. Aki jó darabig csak azzal véteti észre magát, hogy amnéziás és kimeríthetetlen pénzkészletekkel rendelkezik, budatetői villájában szekrényszám állnak a húszezresek, amiket szórni is szokott úton, útfélen rendesen. Hogy aztán eme pénzmennyiségnek, vagy a zsenialitásának köszönhetően, azt nem lehet tudni, de a jó nők is úgy donganak körülötte, mint a darazsak kora ősszel egy túlérett vilmoskörte környékén. A tényleg szerethetőre sikerült főhősről lassan, de biztosan kiderül, hogy a jövőből lett száműzve andronőjével együtt, aki mindenféle vágyainak kielégítője és börtönőre is egyben. És akit egy nyomorult mikrohullámú sütő működésképtelenné tesz pillanatok alatt. (Nándor bűne egyébként az, hogy a távoli jövőben rezervátumban tartott hús-vér nők felszabadításának ügyét szolgálja lelkesen, miközben főállásban az andronők áramköreit programozza.)
Van aztán ebben a regényben is megint minden, kalandok sora a londoni viaszpanoptikumtól Bécsen keresztül a bolgár tengerparti kempingig, de mégis a nők és a szerelem, no és az ezekkel járó bonyodalmak adják a munka velejét. Hálás téma egy messziről jött ember szemszögéből bemutatni az elfuserált magyar valóságot, valljuk be, itt aztán van mit keresgélni. Különösen egy bizonyos modern költői estnek az ábrázolása sikeredett roppant érzékletesre, ahol ismét megbizonyosodhatunk Lovas jól fejlett humorérzékéről. Mert a humor, mint a korábbiakat, áthatja Lovas Lajos eme munkáját is olyannyira, hogy az N-t olvasva néha hangos hahotázásba kezd az ember, akaratlanul is megbotránkoztatva ezzel besavanyodott honfitársait.
Nos, éppen ezeknek az utcákat manapság elárasztó, felebarátaiknak rosszat akaró, a félig üres poharat favorizáló magyaroknak javasoljuk eme könnyed regény lapozgatását. Csak aztán vigyázzanak: ez a könyv jól kezdődik és jól is végződik, és közben, mint ahogy már mondtam, kacagni is lehet nagyokat. (Többek között szerzőnk mezőgazdasági ismeretein is, bár a művészi szabadságba az is belefér, hogy a répát dugványozni szokták a Duna–Tisza közén. Meg aztán Magyarországon minden megtörténhet.)
(Lovas Lajos: N. Galaktika Fantasztikus Könyvek, Budapest, 2010. Ára: 2670 forint)
Ezért hihetetlenül jó magyarnak lenni
