Politikai döntés volt a kötelező pénztári tagság létrehozása

Egy baloldali közgazdász a 2006-os választások megnyerése után a magán-nyugdíjpénztári rendszer felszámolását ajánlotta a lakossági megszorítások helyett a szocialistáknak. A Kossuth Klubban rendezett szombati konferencián az MSZP társadalompolitikai tagozatának elnöke arról beszélt, hogy a Horn-kormány szakmai hatástanulmányok nélkül vezette be a pályakezdők kötelező tagságát.• Már 2006-ban figyelmeztette Gyurcsányékat, félreállították + Hang

MNO
2010. 12. 18. 18:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyi a reálhozam? – ezt a kérdést várhatóan milliók teszik fel a következő hónapokban a magánnyugdíjpénztáraknak. Az állami nyugdíjrendszerbe visszatérő tagok adómentesen vehetik fel a megtakarításuk infláció feletti részét.

Kun János a Miniszterelnöki Hivatal munkatársa volt az előző ciklusban. 2009-ben a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer működésképtelenségéről írt cikket a Népszabadságban. Két nappal később megköszönték a munkáját a kancellárián. A közgazdász először a 2006-os választási győzelem után figyelmeztette a szocialistákat a veszélyekre. „Amikor Gyurcsánynak be kellett vezetni a megszorító intézkedéseket, akkor beszélgettem egy barátommal a Pénzügyminisztériumban, és mondtam, hogy miért nem a magánnyugdíjpénztárakat szüntetitek meg, az sokkal fájdalommentesebb lenne, mint húsba vágó megszorító intézkedéseket csinálni” – mondta Kun János közgazdász.

Az önkéntes biztosítópénztárakat tömörítő Magyar Pénztárszövetség számításai szerint a magán-nyugdíjpénztári rendszer fenntartása 3500 milliárd forintjába került a magyar államnak az elmúlt 12 évben. Az érdekképviselet elnöke arra emlékeztet, évről évre a költségvetés pótolta ki azt az összeget, amelyet a munkavállalók az állami nyugdíjalap helyett a magánkasszáknak utaltak. Czöndör Gyula egyébként a pénztárszövetség mellett az MSZP társadalompolitikai tagozatának is elnöke. Czöndör Gyula azt mondta: „1996–97-ben, amikor ez a rendszer létrejött, mindenféle szakmai megalapozást nélkülözött, és kifejezetten politikai döntést hozott az akkori kormányzat és az akkori parlament”.

A tőkefedezeti pillér megszüntetésével a Gyurcsány-kormány idején létrehozott nyugdíjkerekasztal állandó meghívottja is egyetért. Németh György nyugdíjszakértő azonban továbbment volna, mint a kormány, és meghatározta volna a visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagok majdani járandóságának kiszámítási elvét is. „Csinálunk egy úgynevezett járulékkal meghatározott nyugdíjrendszert, ahol a majdani nyugdíj csak két dologtól függ: az egyik a befizetett járulékok összege, természetesen kamatostól, a másik pedig a nyugdíj-megállapítás pillanatában a várható élettartam” – közölte Németh György.

A konferencia előadói abban egyetértettek, hogy a visszalépő magán-nyugdíjpénztári tagok megtakarításait nem szabad folyó kiadásokra fordítani.

(HírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.