The Guardian (guardian.co.uk)
Egyre több nyugati ország lép be Kuba „legjobb barátainak táborába” – fogalmaz a The Guardian által idézett WikiLeaks-dokumentum szerint egy amerikai diplomata. Jonathan Farrar szerint, aki a havannai amerikai missziót vezeti, a rezsim jóindulatáért cserébe többen szívesen félreteszik emberjogi kívánalmaikat.
Farrar dühös levélben jelenti Washingtonnak, kollégái legtöbbje „földig hajol” a kommunista rendszer vezetése előtt, és meg sem próbál találkozni ellenzéki elemekkel vagy a kubai civil társadalom tagjaival. A szigetország kormánya csekély nyomással is képes elérni, hogy a diplomaták ne törődjenek az emberi jogokkal, ami Farrar szerint hozzájárult ahhoz, hogy az ötvenéves amerikai nyomás ellenére a Castro-rendszer továbbra is életben van.
„Az ausztrál külügyminiszter, Svájc emberjogi küldöttje, a kanadai Amerikával foglalkozó külügyi miniszter – ezek a személyek nem találkoztak rendszeren kívüli kubaiakkal, de még csak arra sem vették a fáradságot, hogy látogatásuk után nyilvános beszédben ítéljék el az emberjogi hiányosságokat” – írja az amerikai diplomata. Farrar megjegyzi, a nyugati kormányzatoknak nyilvánvalóan fontosabbak egyéni érdekeik, mint a diktatúra megdöntése.
Míg az engedékeny politikát folytató országokat kemény kritikával illeti, Farrar az ellenkező oldalt dicséri. Németország, Csehország, Nagy-Britannia, Lengyelország, Svédország: mindannyian a „menj a fenébe” hozzáállás támogatói – Farrar ezzel arra utal, hogy ezek az államok nem hajlandók feltételek nélkül minisztert küldeni Kubába.
A legszomorúbb az egészben, vélekedik Farrar, hogy a derekukat beadó országok diplomatái sem járnak különösen jól. „Nagyrészt nevetséges jutalom vár a kubai kormány kéréseit szolgai hűséggel teljesítőkre is: pompás vacsorák és fogadások, a különösen elhivatottak esetleg fényképezkedhetnek a Castro fivérek egyikével – de jobbára ennyi, kézzelfogható gazdasági előnyről semmiképp sem lehet beszélni.”
CNN (cnn.com)
Rejtélyes robotrepülő zuhant le a texasi El Pasóban – írja a CNN. Az amerikai hatóságok megállapították, a gép a mexikói állam tulajdona, hogy pontosan mit is keresett az Egyesült Államok felett, azt egyelőre azonban nem tudni.
Az amerikai határőrség szóvivője közölte, egy helyi lakos – akinek háza előtt „valami lezuhant” az egyik délután – hívta fel a figyelmüket a gépre. A szakértők hamarosan megállapították, az eszköz Mexikóból származik. Az ország igazságügyi minisztere először letagadta a robotrepülőt, egy másik kormányzati forrás azonban hamarosan elismerte, valóban Mexikó tulajdona a gép.
„Az eszköz a mexikói oldalon repült, amikor hirtelen meghibásodott. A gép amerikai–mexikói közös misszióban vett részt, melyről mindkét oldal képviselői tudtak” – magyarázta Ricardo Alday, az amerikai mexikói nagykövetség szóvivője. A robotrepülő csak meghibásodását követően lépte át a határt. Zuhanása előtt kinyitotta ejtőernyőjét, így sem a gép, sem más nem sérült meg.
Az apró, főként felderítésre használt eszközt egy komolyabb légörvény is elsodorhatta, az amerikai szakértők szerint tehát nem kell attól tartani, hogy a déli szomszéd megfigyelést végez Texasban. A baleset és meghibásodás pontos körülményeit azonban még vizsgálják.
Jota családja a játékosokkal tartott megemlékezést Liverpoolban, a klub fontos bejelentést tett
