Szaúd al-Feiszal külügyminiszter 2008 májusában David Satterfielddel, az amerikai külügyminisztérium akkori iraki koordinátorával találkozva szükségesnek mondta a „biztonsági választ” arra a „katonai kihívásra”, amelyet az Irán támogatta harcos szervezet jelent Bejrútban. A szaúdi herceg azt a félelmét hangoztatta, hogy a Hezbollah győzelmével az akkor Fuád Szinjóra vezette libanoni kormány felett a közel-keleti ország Teherán ellenőrzése alá kerülhet.
Az Egyesült Államok a felelős?
Az ausztrál kormány az Egyesült Államokat teszi felelőssé azért, hogy a WikiLeaks portál titkos amerikai diplomáciai dokumentumokat tud nyilvánosságra hozni.
Kevin Rudd külügyminiszter egy szerdai interjújában azt mondta: a dokumentumok nyilvánosságra kerüléséért az az ember felelős jogilag, aki eredetileg kiszivárogtatta azokat, nem pedig Julian Assange, a honlap alapítója. Hozzátette: az ügy felveti azt a kérdést is, hogy az Egyesült Államok megfelelően gondoskodik-e titkos iratai biztonságáról. A titkos táviratokat a 23 éves Bradley Manning amerikai közlegény szolgáltatta ki, amikor Irakban szolgált.
Assange: Ne lődd le a hírvivőt a kellemetlen igazság felfedése miatt!
A demokrácia érvényesülésének szempontjából nagyon fontos a titkos amerikai iratok leleplezése, s épp ezért a WikiLeaks védelmet érdemelne a támadások és fenyegetések helyett – hangsúlyozta a portál alapítója egy szerdán Ausztráliában megjelent cikkében.
Julian Assange, akit az előző nap nemi erőszak gyanújával Nagy-Britanniában őrizetbe vettek, a The Australian című lapban Ne lődd le a hírvivőt a kellemetlen igazság felfedése miatt! címmel megjelent írásában a lap tulajdonosához, Rupert Murdoch médiamágnáshoz hasonlítja magát az igazság keresésében. A 39 éves honlapalapító visszaemlékezik gyerekkorára. Mint írja, egy olyan ausztrál kisvárosban nőtt fel, ahol mindenki nyíltan elmondta, amit gondolt, és bizalmatlan volt a kormányok túlhatalmával szemben.
(MTI)
Havas Henrik súlyos beteg, megviselték a kezelések
