WikiLeaks-botrány: az Egyesült Államok a felelős?

Szaúd-Arábia két évvel ezelőtt javasolta, hogy az Egyesült Államok, az ENSZ és a NATO segítségével állítsanak fel egy fegyveres erőt Libanonban a Hezbollah radikális síita szervezettel szemben – olvasható egy amerikai diplomáciai jegyzékben, amelyet kedd éjjel tett közzé a WikiLeaks oknyomozó portál. Az ausztrál kormány az Egyesült Államokat teszi felelőssé azért, hogy a WikiLeaks portál titkos amerikai diplomáciai dokumentumokat tud nyilvánosságra hozni. A portál alapítója szerdán Ausztráliában a WikiLeaks védelmében cikket jelentetett meg.

MNO
2010. 12. 08. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szaúd al-Feiszal külügyminiszter 2008 májusában David Satterfielddel, az amerikai külügyminisztérium akkori iraki koordinátorával találkozva szükségesnek mondta a „biztonsági választ” arra a „katonai kihívásra”, amelyet az Irán támogatta harcos szervezet jelent Bejrútban. A szaúdi herceg azt a félelmét hangoztatta, hogy a Hezbollah győzelmével az akkor Fuád Szinjóra vezette libanoni kormány felett a közel-keleti ország Teherán ellenőrzése alá kerülhet.

Az Egyesült Államok a felelős?

Az ausztrál kormány az Egyesült Államokat teszi felelőssé azért, hogy a WikiLeaks portál titkos amerikai diplomáciai dokumentumokat tud nyilvánosságra hozni.

Kevin Rudd külügyminiszter egy szerdai interjújában azt mondta: a dokumentumok nyilvánosságra kerüléséért az az ember felelős jogilag, aki eredetileg kiszivárogtatta azokat, nem pedig Julian Assange, a honlap alapítója. Hozzátette: az ügy felveti azt a kérdést is, hogy az Egyesült Államok megfelelően gondoskodik-e titkos iratai biztonságáról. A titkos táviratokat a 23 éves Bradley Manning amerikai közlegény szolgáltatta ki, amikor Irakban szolgált.

Assange: Ne lődd le a hírvivőt a kellemetlen igazság felfedése miatt!

A demokrácia érvényesülésének szempontjából nagyon fontos a titkos amerikai iratok leleplezése, s épp ezért a WikiLeaks védelmet érdemelne a támadások és fenyegetések helyett – hangsúlyozta a portál alapítója egy szerdán Ausztráliában megjelent cikkében.

Julian Assange, akit az előző nap nemi erőszak gyanújával Nagy-Britanniában őrizetbe vettek, a The Australian című lapban Ne lődd le a hírvivőt a kellemetlen igazság felfedése miatt! címmel megjelent írásában a lap tulajdonosához, Rupert Murdoch médiamágnáshoz hasonlítja magát az igazság keresésében. A 39 éves honlapalapító visszaemlékezik gyerekkorára. Mint írja, egy olyan ausztrál kisvárosban nőtt fel, ahol mindenki nyíltan elmondta, amit gondolt, és bizalmatlan volt a kormányok túlhatalmával szemben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.