Erős és nemzetközi vállalatcsoporttá válnának

Az idén ötvenmilliárd forint konszolidált adózás előtti nyereséget tervez a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt., szemben a 2010-ben elkönyvelt 36,74 milliárd forinttal – közölte Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 05. 10. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konszolidált árbevétel az idén a tervek szerint 600 milliárd forint lesz, míg tavaly 577,47 milliárd forint volt. Az árbevétel részben az árak enyhe emelkedése miatt nő. Az elmúlt évről az elnök-vezérigazgató elmondta: ötvenmilliárd forint költséget jelentett, azaz ekkora összeget írtak le a korábbi menedzsment rossz döntései, többek között a vásárosnaményi és a lignittüzelésű mátrai erőműprojektek megszüntetése miatt.

Baji Csaba emlékeztetett arra, hogy az MVM április végén tartott közgyűlésén a tulajdonosok 12,5 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntöttek. A száz százalékban állami tulajdonban lévő energetikai cég saját tőkéje, azaz a vagyona 522,02 milliárd forint volt 2010 végén, 32 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. A közgyűlésen határoztak a középtávú stratégia kidolgozásáról is, de ennek részleteiről Baji Csaba még nem kívánt nyilatkozni. A menedzsment céljaként azt fogalmazta meg, hogy az MVM erős és sikeres nemzeti vállalatcsoporttá váljon.

A csoport az idén kilép a gázpiacra. A gáz-nagykereskedelmi tevékenységet az MVM Partner nevű leányvállalat kapta meg, a gázvezeték-építést pedig az OVIT végzi. Az MVM-nek ez a leánycége már engedélyt kért a magyar–szlovák földgázvezeték építésére – mondta Baji Csaba. Az MTI kérdésére hozzátette: a beruházást európai uniós forrásból, saját erőből és banki hitelből finanszírozzák. Az építés költségét az elnök-vezérigazgató még nem tudta megmondani.

A jogszabály adott lehetőséget az MVM-nek arra, hogy az 1,2 milliárd köbméter stratégiai tárolóból 200 millió köbmétert értékesítsen a távhőtermelő erőműveknek, és megkapta a magyar–osztrák határkeresztező gázszállító kapacitás negyven százalékát is. Nyugatról, az azonnali gázpiacról még olcsóbban lehet földgázt beszerezni, mint amennyibe kerül az Oroszországból hosszú távú szerződés alapján szállított földgáz. A későbbiekben nem kizárt, hogy szabadpiaci gázkereskedelmet is folytat majd a csoport.

Az áramkereskedelemre további külföldi céget hoz létre az MVM. A franciaországi és a lengyelországi kereskedő cég megalapítását most készítik elő, Horvátországban, Szerbiában és Szlovéniában most folyik a kereskedő vállalkozások bejegyzése. Kereskedelmi cége már van az MVM-nek Ausztriában, Németországban, Csehországban, Szlovákiában és Romániában. Kóbor György gazdasági vezérigazgató-helyettes megfogalmazása szerint ezek a vállalkozások lehetőséget adnak arra, hogy tapasztalatokat szerezzenek ezeken a piacokon az esetleges terjeszkedés megalapozására. Kóbor György újságírói kérdésre azt mondta: nem kizárt az sem, hogy külföldön építsen erőművet az MVM.

A paksi erőmű bővítésével kapcsolatban Baji Csaba azt mondta: folynak az előkészületek. A bővítés tervezésénél figyelembe veszik a japán földrengés és szökőár következtében megsérült fukusimai atomerőművel kapcsolatos vizsgálatokat is – jegyezte meg. Felkai György kommunikációs igazgató hozzátette, hogy folyik a beruházás lehetséges belföldi beszállítóinak felkutatása, és már több mint száz céget regisztráltak. Újságírói kérdésre Baji Csaba elmondta, hogy a Vértesi Erőmű bányáját a jövő év végén, magát az erőművet 2014 végén zárják be, de van külföldi érdeklődés is az erőműtelep iránt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.