Gazdasági kormányzás: elnökségünk elérheti a célját

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden felhatalmazták a soros magyar elnökséget, hogy kompromisszumos javaslatokat tegyen az Európai Parlamentnek az uniós gazdasági együttműködés fokozására hivatott jogszabálycsomag ügyében.

MNO
2011. 05. 17. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a brüsszeli miniszteri találkozón elnöklő Matolcsy György közleményében leszögezte, ezzel utolsó szakaszába léphet a hat jogszabályt tartalmazó csomag elfogadása, amelyet a magyar elnökség még ebben a fél évben szeretne elérni.

Az EU jelenleg Magyarország irányította miniszteri tanácsa és az Európai Parlament között második hónapja folyik az egyeztetés a jogszabályokról, amelyek fő célja, hogy az EU-t képessé tegyék esetleges újabb pénzügyi válságok megelőzésére vagy legalább hatékonyabb kezelésére. A kompromisszumok keresésére azért van szükség, mert az EP-ben több mint kétezer módosító indítványról tárgyalnak, amelyek több ponton eltérnek a miniszteri tanácsban korábban elfogadott tervezettől.

A hat jogszabály közül kettő az EU stabilitási és növekedési paktumának reformját tartalmazza, egy harmadik pedig a költségvetési eljárások szankcióit. Két további jogszabály a túlzott deficiteljárás mintájára felállít egy túlzott egyensúlytalansági eljárást, amelynek keretében az érintett ország akár szankciókkal is sújtható. A csomag hatodik eleme elsősorban azt biztosítja, hogy az átláthatóságot és ellenőrizhetőséget tartalmazó szabályozás megjelenjen a nemzeti jogrendszerben.

Az elnökség közlése szerint körülbelül fél tucat témában van nézeteltérés a tanács és az EP között. A MTI értesülése szerint ezek közé tartozik a szankciók alkalmazása, mivel az EP egyebek között felső korlátot szeretne bevezetni, illetve más költségvetési részbe utalná a befizetett bírságokat. A jelenlegi tervnél jobban korlátozná az EP a szankciók alkalmazásának automatizmusát is, emellett a képviselők gyakoribb konzultációs, párbeszéd-lehetőséget próbálnak elérni a jogszabályok alkalmazásában.

A miniszteri tanács most megfogalmazott kompromisszumkészsége jelzés a parlamentnek arra is, hogy az unióban teljeskörűen működtetni kívánják az együtt döntés intézményét. Négy jogszabály ügyében az uniós parlamentnek együttdöntési joga van, kettő esetében a tanácsnak konzultálnia kell a képviselő-testülettel. Az EP a tervek szerint a jövő hónapban szavaz plenáris ülésen a csomagról.

A brüsszeli közleményben Matolcsy György hangoztatta: a válsághelyzetekre adandó uniós válasz kulcselemeiről van szó. A magyar illetékes reményét fejezte ki, hogy az uniós képviselő-testület pozitívan reagál a tagországok közös álláspontjára. Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy a központi intézmények eloszlassák a kétségeket afelől, hogy teljes mértékben elkötelezettek a válság kezelését illetően.

A keddi miniszteri értekezleten Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse is egyértelműen kiállt az elnökség kezdeményezése mellett. Ő egyebek között azt hangoztatta: ahhoz, hogy a megállapodás megszülessék az intézmények között, a magyar elnökségnek tárgyalási térre van szüksége.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.