Londonból dicsérték a magyar kormány hiánykezelő politikáját

A hosszú futamidejű magyar külső államadósságra érvényben tartott közepes befektetői besorolást adta meg kedden a nemrégiben kibocsátott, egymilliárd eurós magyar kötvényre a Fitch Ratings, amely a magyar kormány szerkezeti reformprogramját a strukturális költségvetési hiány kezelése felé tett fontos lépésnek nevezte.<br /><br /><a href="http://www.mno.hu/portal/784559" target="_blank"><strong>• Az elemzők dicsérik a kormányt, de problémákat is látnak</strong></a>

MNO
2011. 05. 17. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő kedden Londonban bejelentette, hogy „BBB mínusz” osztályzattal látta el a 2019 januárjában lejáró kötvényt. Ez azonos a Fitch által Magyarországra nyilvántartott hosszú távú szuverén devizaadós-kockázati osztályzattal. Ez az osztályzat a Fitch Ratings által december 23-án bejelentett egyfokozatú leminősítéssel alakult ki. A hitelminősítő az osztályzatrontást annak idején azzal a véleményével indokolta, hogy „érdemi romlás” következett be Magyarország középtávú költségvetési pozíciójában.

A kötvénybesoroláshoz fűzött keddi londoni elemzésében ugyanakkor a Fitch Ratings azt írta, hogy a kormány által márciusban meghirdetett szerkezeti reformprogram fontos lépés a középtávú, strukturális jellegű költségvetési hiány kezelése felé.

Derűlátók a növekedési célok

A program, amely jövőre a hitelminősítő számításai szerint a hazai össztermék (GDP) 1,8 százalékának, 2013-ban pedig a GDP-érték 2,8 százalékának megfelelő költségvetési intézkedéseket tartalmaz, megerősíti a kormány elkötelezettségét a 2014-ig kijelölt államháztartási hiánycélok tartása mellett – áll a Fitch keddi elemzésében. A magyar kormány mindemellett számos strukturális reformintézkedést is bejelentett egyebek között az adórendszerben, a szociális ellátás terén, a munkapiacon, a közösségi közlekedésben és az állami szférában. A hitelminősítő szerint ugyanakkor az intézkedések egyes részletei még kidolgozásra várnak, és a Fitch Ratings megjegyezte azt is, hogy lát bizonyos végrehajtási kockázatokat a költségvetési konszolidációs programban.

A Fitch „derűlátónak” tartja a növekedési célokat, ugyanakkor „reálisabbnak” tekinti a 2011–2014-re érvényes, 3,0-3,3 százalék közötti növekedési ütemekről szóló előrejelzést, amelyre a kormány hiánycsökkentő terve épül. Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő – Standard & Poor’s, a Moody’s Investors Service, a Fitch Ratings – azonos szinten, a befektetési ajánlású „BBB/Baa” kategória alsó szélén tartja nyilván, egyaránt további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

A Moody’s tavaly december elején rontotta egyszerre két fokozattal hosszú távú magyar adósosztályzatát az addigi „Baa1”-ről „Baa3”-ra, amely megfelel az S&P és a Fitch egyaránt „BBB mínusz” szintű magyar besorolásának.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.