Majd tízmillió forintról mondtak le az építőipari vállakozások

Ha nem lesz változás a hazai mikro, kis- és közepes építőipari vállalkozások környezetében és helyzetében, akkor nem lesznek képesek növelni részvételüket a kormány által tervezett munkahelyteremtésben és a gazdasági növekedés felgyorsításában – állapítja meg a magyar építőipari vállalkozások körében végzett felmérés nyomán a Mozgalom a Magyar Vállalkozásokért (MMV) nevű szervezet, amely kormányzati beavatkozást sürget.

MNO
2011. 05. 17. 19:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MMV a keddi közlemény szerint 2011 januárjában végzett felmérést az építőipari vállalkozások állapotával, kilátásaival kapcsolatban. A kérdőívet a kitvalasszak.com építőipari portál felületén mintegy 2000 látogató töltötte ki. A hazai építőipari vállalkozások az elemzés szerint 2002 és 2010 között szinte kivétel nélkül olyan nagyságrendű elbocsátásokra kényszerültek, amelyek a cég további működését, a tevékenységi területén korábban elfoglalt helyét, gazdasági befolyását, versenyképességét egyaránt jelentősen rontották.

Átlagos kintlévőségük közel 31 millió forint, amelyből 21,27 millió forintot peresítettek, illetve követeléskezelőnek adtak át. A vállalkozók az elmúlt évek során 9,65 millió forint összegű tartozásról mondtak le bizonylat hiánya, illetve behajthatatlanság miatt.

A válaszokból az is kiderül, hogy a kintlévőséggel rendelkező vállalkozások hitelfelvételhez folyamodtak azért, hogy gazdasági partnereiket kifizessék; cégenként átlagosan 20,572 millió forint kölcsönnel terhelték meg a vállalkozás költségvetését, azért, hogy – mintegy becsületbeli ügyként kezelve a tartozást –, ne maradjanak adósai a beszállítóknak, alvállalkozóknak, munkavállalóiknak, illetve közteher fizetési kötelezettségeiknek is eleget tudjanak tenni.

A hazai vállalkozási körülményeket a válaszadók többsége negatívan ítélte meg; nincs tisztességes verseny, mert a piacot „néhány nagy cég uralja”, ezért a piac „a monopolhelyzetek miatt” torzított. Ezt a helyzetet tovább rontja, hogy a külföldi cégek jelentős adókedvezményeket élveznek, és – politikával való kapcsolataik miatt – egyéb előnyöket is ki tudnak lobbizni maguknak. A kérdőív elemzését és mellékleteit az MMV pénteken átadta a Miniszterelnöki Hivatal munkatársának, azzal a kéréssel, hogy továbbítsa Orbán Viktor miniszterelnöknek, mert úgy vélik, az elemzés, illetve a mellékletben szereplő vállalkozói vélemények, javaslatok jelentősen segíthetik a kormányfő által meghirdetett Szociális Konzultációt.

Az MMV a miniszterelnöknek írt levelében megfogalmazta: a hazai építőipari vállalkozások nagyon nagy százaléka 2005 után legalább egy nagyságrenddel visszalépett; a közepes vállalkozásokból kisvállalkozások, a kicsikből pedig mikrók lettek. Ezek a vállalkozások – bár most sok esetben kilátástalan helyzetben küzdenek a túlélésért –, eddigi múltjuk, referenciáik, tapasztalataik alapján jelentős mértékben hozzájárulhatnának a foglalkoztatás növeléséhez, a gazdaság beindításához, amennyiben a kormány biztosítja számukra a normális vállalkozói környezetet.

Ehhez az ágazat súlyának megfelelő, az építésgazdaság működését egy kézben tartó kormányzati képviseletre, a mikro és kisvállalkozói szintről érkező vélemények, javaslatok figyelembe vételével is folyamatos egyeztetésre, illetve az ágazatban zajló negatív jelenségek teljes körű átvilágítására, a vállalkozói környezet normalizálását célzó intézkedésekre lenne szükség, nagyon rövid időn belül – áll a miniszterelnöknek írt levélben.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.