Nem egyes szavakon fognak vitatkozni a miniszterek

A romák életkörülményeinek javításán túl a jobb együttélés feltételeinek megteremtését is a romastratégia céljaként jelölte meg Balog Zoltán, aki csütörtökön Brüsszelben elnököl az uniós tagországok szociális, illetve munkaügyi kérdésekben illetékes minisztereinek tanácskozásán.

MNO
2011. 05. 19. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a tanácskozásra érkezve az MTI-nek elmondta: a romabefogadás uniós keretstratégiájának a szövegtervezetét nagyköveti szinten sikerült nagyon jól előkészíteni, így a mostani ülésen már nem egyes szavakon fognak vitatkozni, hanem érdemi beszélgetést folytatnak arról, hogy az egyes országok – az uniós kereteken belül – milyen tartalommal kívánják megtölteni saját nemzeti romastratégiájukat. „Beszélni fogunk azokról a szakpolitikai intézkedésekről, amelyeket meg kell hozni annak érdekében, hogy ne csak a romák helyzete legyen jobb Európában, hanem az együttélés is jobb legyen” – közölte az államtitkár.

Emlékeztetett arra, hogy az uniós keretstratégiát – annak összetett jellege miatt – áprilisban az uniós igazságügyi miniszterek vitatták meg, most kerül napirendre a szociális és foglalkoztatási ügyek tanácsában, pénteken pedig az oktatási és ifjúsági ügyek tárcavezetőinek tanácskozásán. A sort a jövő hétfőn a külügyminiszterek zárják, akik az úgynevezett általános ügyek tanácsaként eljárva tűzik napirendre a romastratégiát, a magyar uniós elnökség egyik kiemelt célkitűzését. A tagállamok csúcsvezetői júniusban hagyják jóvá hivatalosan a stratégiát.

Balog Zoltán kitért arra, hogy az általános uniós keretek meghatározása után a tagállamoknak ez év december végéig kell majd elkészíteniük saját nemzeti romabefogadási intézkedési tervüket. Ezt a jövő év első felében az Európai Bizottság külön e célra létrehozott munkacsoportja véleményezni fogja. Az államtitkár azonban ehhez hozzátette: azt javasolják, hogy a munkacsoport később is maradjon fenn, mert a nemzeti stratégiák végrehajtását folyamatosan kell majd ellenőrizni. Ebben szerepet kap majd az EU bécsi székhelyű alapjogi ügynöksége is – közölte.

A csütörtöki tanácskozásra érkezve Andor László EU-biztos hangsúlyozta, hogy európai szinten mintegy tízmillió roma sorsáról van szó. Ezeknek az embereknek a többsége munkanélküli, nagy szegénységben él, és az EU bátorítja, hogy a kormányok segítsék a romák helyzetének javítását – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.