Pénzügyi stabilitás, versenyképesség, több munkahely

Az Európai Unióban a pénzügyi stabilitás megteremtése mellett szükség van a versenyképesség erősítésére is, és a növekedésnek munkahelybővüléssel kell járnia – hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerdán a Joint Venture Szövetség (JVSZ) szakmai rendezvényén szerdán Budapesten.

MNO
2011. 05. 11. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar EU-elnökség hivatalos kísérő rendezvényén a szövetség szervezésében a vállalatok képviselői vitatták meg az EU2020 stratégiát és az ehhez kapcsolódó Nemzeti reform programban szereplő magyar vállalásokat. Cséfalvay Zoltán emlékeztetett arra, hogy az Európai Unióban a versenyképességre több elképzelés is létezik egyszerre az EU2020 stratégia mellett. Az államtitkár kifejtette, hogy az Európai Unió versenyképességének erősítésére irányul többi között a belső piac megújítását szorgalmazó törekvés, amelynek továbbviteléről a május 30–31-ei versenyképességi tanácson döntés születhet. Ugyancsak az unió versenyképességét segítené az a kilenc miniszterelnök által jegyzett stratégia is, amely a vállalkozásokra koncentrál, és a szabad piaci hozzáférést, a bürokrácia leépítését, a pénzügyi eszközök elérhetőségét, az innovációt helyezi előtérbe.

Cséfalvay Zoltán szólt arról is, hogy az európlusz paktum is az Európai Unió versenyképességét szolgálja. Bár Magyarország nem írta alá a dokumentumot, de anélkül is teljesít az abban megfogalmazott öt pontból négyet: az adóféket, a munkaerőpiac rugalmas átalakítását, a nyugdíjrendszer és a demográfiai folyamatok, valamint a termelékenység és a bérek növekedésének összekapcsolását. Viszont a közös konszolidált társaságiadó-alap csökkentené a GDP növekedését, és szembe menne az adócsökkentési kormányzati törekvéssel – mondta az államtitkár.

Az EU2020 stratégiához kidolgozott Nemzeti reform programmal kapcsolatban Cséfalvay Zoltán elmondta, hogy április 15-én Magyarország a véglegesített változatot elküldte az Európai Bizottságnak, az Európai Tanács ajánlásokat ad majd a tagországoknak. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a Nemzeti reform programban megfogalmazott vállalásokat a vállalatok nélkül nem lehet végrehajtani.

Változtatni kell a feltételrendszeren

A szakmai rendezvényen Márkus Csaba, a JVSZ EU-bizottsága elnöke, a Deloitte Zrt. kutatás-fejlesztés (K+F) és állami támogatások igazgatója kiemelte, hogy az Európai Unió kohéziós politikájának is az EU2020 stratégia céljainak megvalósítását kell szolgálnia a jelenlegi tervezési ciklusban még hátralévő időszakban, illetve a 2014-től kezdődő tervezési periódusban is. Szerinte ahhoz, hogy Magyarország teljesíteni tudja a K+F területén tett vállalását, változtatni kell a cégek számára kidolgozott feltételrendszeren. A 2014 utáni kohéziós politika várható változásairól szólva Márkus Csaba elmondta, hogy a fejlesztési források koncentráltabb felhasználhatóságára lehet számítani.

Az Európai Bizottság szeretné elérni, hogy a tagállamok számára kötelező prioritások is legyenek, a források felhasználási feltételeiben pedig negatív és pozitív ösztönzőket egyaránt megfogalmaznának. Pozitív ösztönző lehetne például, ha az élen járó tagállamok számára teljesítménytartalékot képeznének. Ugyanakkor a vállalás nem teljesítése esetén akár forráselvonást is alkalmaznának. Ezek részletei még nincsenek kidolgozva – mutatott rá Márkus Csaba,. A JVSZ EU-bizottsága elnöke az uniós kohéziós politika várható változásai közé sorolta még, hogy 2014-től jobban előtérbe kerülnek a visszatérítendő támogatások, a vissza nem térítendő támogatásoknál pedig az elszámolható költségek összetétele módosulhat, és növekedhet a kutatás-fejlesztés aránya.

Ábrahám László, az NI Hungary Kft. vezérigazgatója rámutatott arra, hogy a munkahelyteremtés előtt álló akadály a megfelelően képzett munkaerő hiánya. Szerinte a kutatás-fejlesztés területén Magyarországon túl sok „segítő szervezet” van, amely a saját jövőjének fenntartását tartja szem előtt, továbbá az innovációs láncban a végterméket kellene definiálni és ezzel befejezni a folyamatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.