Több mint turistaút – 12 ezer diák kirándulását támogatják

A Határtalanul! tanulmányi kirándulásokról tartanak tájékoztató napokat csütörtökön, pénteken és hétfőn az Apáczai Közalapítvány szervezésében a fővárosban. Az idén 500 millió forintos keretből várhatóan 12 ezer diák utazását tudják támogatni.

MNO
2011. 05. 19. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elmondta: két kategóriában hirdetik meg a programot. A tanulmányi kirándulásokat a következő tanévben hetedik osztályosoknak írták ki, erre június 3-ig lehet pályázni.

Az együttműködési program révén azokat a szakközép- és szakiskolákat szeretnék támogatni, amelyek már kialakítottak cserekapcsolatokat. Erre a programrészre június 17-ig lehet jelentkezni. A helyettes államtitkár jelezte: az osztálykirándulásokat néhány év alatt szeretnék normatívvá tenni, és elérni, hogy minden diák tanulmányai alatt legalább egyszer eljusson határon túli magyar területre.

Répás Zsuzsanna kiemelte: a Határtalanul! osztálykirándulási program legfőbb célja, hogy erősítse a nemzeti összetartozást. Nagyon fontos, hogy a diákok személyes élményeket szerezzenek, hogy élő, személyes, kapcsolatok alakulhassanak ki – emelte ki, hozzátéve: azt szeretnék, ha ezek a kirándulások többek lennének, mint turistautak, és az iskolák között valódi testvériskolai kapcsolatok jönnének létre. Az idén a tanulmányi kirándulási programra összesen 500 millió forint áll rendelkezésre, ebből a tavalyi hatezerrel szemben 12 ezer diák utazását tudják támogatni. Felidézte, hogy a parlament tavaly októberben fogadta el azt az országgyűlési határozatot, amely a határon túli magyar területekre szervezendő tanulmányi kirándulásokról is szól.

Csete Örs, a közalapítvány igazgatója elmondta, hogy a tanulmányi kirándulásokat az iskolákban egy Határtalanul! előkészítő óra előzi meg, ahol a kiutazó diákok alapismereteket kapnak, a kirándulások után pedig értékelő órákat is tartanak. Az anyaországi és külhoni, részben vagy teljesen magyar tanítási nyelvű szakközépiskolák és szakiskolák esetében az a cél, hogy együtt alkossanak valamit, ami általában kapcsolódik a tanult szakmához. Megjegyezte: a szomszédos országokban mintegy 150 ilyen intézmény működik. Ennek a programnak a keretében támogatják, hogy külhoni magyar diákok is Magyarországra látogathassanak.

A programokról szóló tájékoztató napokon az előzetes regisztráció szerint mintegy kétszázan vesznek részt. Azok, akik nem tudnak eljönni, a www.apalap.hu honlapon találhatnak információkat, így többi között mintegy hatvan kollégium listáját, amelyek akár több busznyi diákot is tudnak fogadni, de megtalálható a tavalyi 177 utazás térképen, illetve az ezekről szóló, iskolák által készített videó, továbbá – a kapcsolatépítést segítendő – a teljesen vagy részben magyar tanítási nyelvű gimnáziumok, szakközépiskolák elérhetősége is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.