Vulkánkitörés: újra megbénulhat Európa közlekedése + Képek + Videó

Több száz légi járatot kellett törölni kedden Nagy-Britannia északi részén és Észak-Írországban a minap kitört izlandi Grimsvötn tűzhányó hamufelhője miatt. <br /><br /><strong><a href="http://www.mno.hu/portal/786070" target="_blank">• Skandináviát is belepte a hamu</a></strong>

MNO
2011. 05. 24. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden járat menetrend szerint közlekedik a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, a vulkáni hamu miatt késés sem volt. Hardy Mihály, a Budapest Airport Zrt. vállalati kapcsolatok igazgatója az MTI-nek kedden elmondta: az izlandi Grimsvötn vulkán kitörése miatt Budapesten egyetlen járatot sem töröltek. Hozzátette: folyamatosan figyelik az időjárási helyzetet, a híreket, az esetleges változásokat bejelentik.


Az európai légiirányítási központ (Eurocontrol) adatai szerint kedd délelőtt összesen 252 járat nem indult el a magas légkörben koncentrálódó vulkáni hamu miatt; a járattörlések zöme brit repülőtereket érint. A szervezet szerint a törölt járatok teljes száma elérheti az ötszázat.


A brit országos légiirányítási szolgálat (NATS) közölte, hogy a hamufelhő a nap folyamán várhatóan Londonderry, Glasgow, Edinburgh, Prestwick, Durham-Tees Valley, Newcastle és Carlisle repülőtereit érinti. A British Airways légitársaság kedd délutánig összes skóciai járatát törölte.


Nem várható a tavalyihoz hasonló hatás

Várhatóan enyhébb hatást gyakorol az európai légitársaságok pénzügyeire a jelenlegi izlandi vulkánkitörés, mint a tavalyi, elsősorban azért, mert e cégek most jobb állapotban vannak, mint egy éve, emellett jobb a cégek és az európai hatóságok közötti koordináció is – áll a Fitch Ratings kedden Londonban kiadott helyzetértékelésében, amely szerint a szektorra inkább az európai adósságválság jelent kockázatokat.


A nemzetközi hitelminősítő szerint a legrosszabb forgatókönyv – vagyis a tavalyihoz hasonló kiterjedésű európai légtérzárlat – az akkori tapasztalatokra épülő szakmai becslések alapján napi 150 millió euró körüli bevételkieséssel járna az európai légi közlekedés egésze számára. A Fitch azonban arra számít, hogy a hatás ezúttal valószínűleg korlátozott lesz, mivel az európai légiirányítási hatóságok és a kereskedelmi légitársaságok most várhatóan jobban együttműködnek a fennakadások minimalizálása végett. Mindemellett a légiközlekedési ágazat 2010 második fele óta kilábalóban van a válságból: az európai légitársasági szövetség adatai szerint az értékesített utaskilométer-szám alapján mért teljes utasforgalom 5 százalékkal nőtt tavaly május és idén április között – áll a Fitch Ratings elemzésében.


A hitelminősítő szerint azonban ez a kilábalási folyamat nem mentes a kockázatoktól. Az európai gazdaság változatlanul törékeny állapota és a folyamatos szuverén adósságpiaci feszültség azzal jár, hogy az európai légiközlekedési szektor fellendülési üteme jelentősen elmarad az ázsiai és az észak-amerikai légitársasági ágazatokétól. Tekintettel erre, valamint a közel-keleti politikai nyugtalanságra és a repülőgép-üzemanyagok 2011 elején kezdődött meredek áremelkedésére, elképzelhető, hogy az európai légiközlekedési ipar akár 2012 elejéig is nettó veszteséges pozícióban marad, jóllehet a Fitch korábban azzal számolt, hogy az ágazat már „valamikor 2011-ben” ismét nyereségessé válik – áll a hitelminősítő keddi, londoni elemzésében.


A Fitch Ratings szerint még korai lenne jóslatokba bocsátkozni az újabb vulkánkitörés okozta lehetséges pénzügyi károkról. A hitelminősítő mindazonáltal azzal számol, hogy legfeljebb átmeneti fennakadások valószínűsíthetők, és ez önmagában nem fogja hátráltatni a szektor kilábalási folyamatát – áll az elemzésben.



Fotók: Reuters




(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.