Pszichés atom

2000. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első atombomba ledobásának augusztus 6-i időpontjára emlékező írásukban (Nyiri János: Ártatlan áldozatok emléke, MN, augusztus 7.) Churchillt idézték, aki tanúja volt, mikor a postdami konferencián Truman, az USA egykori elnöke tájékoztatta Sztálint az atombombáról. Churchill a második világháborúról szóló könyvében írja le az eseményt, és elmondja, hogy úgy látta, Sztálin láthatóan nem fogta fel a dolog jelentőségét.Az atombomba előállításában a nyugati világ többéves előnyre tett szert, és ez olyan elrettentő erőt biztosított, amely megakadályozta, hogy a Szovjetunió menetből, helyesebben rögvest az amerikai haderő kivonása után lerohanja Nyugat-Európát. Azt, hogy ilyen világmeghódító terv létezett, bizonyítja Milován Dilas, a sokat vitatott jugoszláv kommunista is. Ő 1944-ben egy pártdelegációval járt Moszkvában, s a Találkozások Sztálinnal című könyvében leírja (106. oldal), hogy egy szűk körű vacsorán Sztálin – nyilván már az atomtitok birtokában – kijelentette a résztvevőknek: „A háború hamarosan véget ér. Tizenöt-húsz év alatt mindent kiheverünk, azután kezdhetjük elölről.”Mondhatni, az ötvenes évek közepére minden együtt volt Európa meghódítására: az atomerő és az 5. hadoszlop. Az 1956. október 23-án kitört magyarországi forradalom azonban sokkolólag hatott Nyugat-Európa tömegeire, mivel most már közvetlenül is érzékelhették az új elnyomó hatalom brutalitását és fenyegetését. A kommunista pártok támogatottsága ugrásszerűen csökkent, és a vezető értelmiségiek kijózanodva elfordultak az „eszmétől”. Ezáltal megszűnt egy „felszabadító” hadjárat belső támogatottsága és a szovjet győzelem esélye. Európa újra megmenekült. Vállalható történelmi tény, hogy nemcsak a középkorban, a török fenyegetés időszakában volt Magyarország Európa védőpajzsa, hanem a legújabb korban is sokat tett a nyugati civilizáció megvédéséért. A magyar tudósok aktívan részt vettek a nyugati nukleáris fegyverek kifejlesztésében, a magyar forradalom pedig mintegy pszichológiai atombombaként robbant, és az európai önvédelmi tudat helyreállításának kiváltója lett.Dr. Tunyogi AndrásBudapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.