Vita az NGYIK vagyonáról

Z.N.
2000. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valótlanságokon alapuló politikai akciónak és egyszerű színjátéknak tartja a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítványról (NGYIK) kedden a parlamentben elhangzott nyilatkozatokat a közalapítvány kuratóriumának korábbi elnöke, Varju László. Gyürk András fideszes képviselőt és Szakács Imrét, az ifjúsági tárca politikai államtitkárát az ott elhangzottak miatt feljelenti.Gyürk András interpellációjában azt állította, hogy a Varju László elnökletével működő kuratórium az egyszemélyes Talent Kft.-be apportálta a közalapítvány több gyermek- és ifjúsági célú ingatlanát, s azok nagy részét aztán értékesítették. Szakács Imre pedig azt közölte, hogy a 26 ingatlanból mindössze három maradt az NGYIK kizárólagos tulajdonában.Varju László viszont lapunknak úgy nyilatkozott: a közalapítvány – akkor még alapítvány – 1990-es megalakulásakor az államtól 72 ingatlant kapott. A vagyon kétharmadát – kormányhatározati kötelezettségnek eleget téve – 1992-ben továbbadta megyei ifjúsági alapítványoknak, amelyek azóta is a megfelelő célra használják. Azt elismerte: a megmaradt ingatlanok közül aztán többet eladtak, de – mint hozzátette – egyrészt azért, mert a korábbi kuratórium közel egymilliárd forintos tartozást hagyott rájuk, másrészt azért, hogy a bevételből a használhatatlan épületeket felújítsák. Állítása szerint ő ekkor nem volt tagja a közalapítványnak. Mint mondta: tagja volt viszont az ifjúsági tárca mostani helyettes államtitkára, Szabó László, aki a napokban megjelent nyilatkozataival azt sugallja, hogy Varju László kuratóriumi elnöksége alatt kótyavetyélték el az ingatlanokat. Varju László úgy fogalmazott, hogy a Szabó László-féle kuratórium több tagja ellen is büntetőfeljelentést kezdeményezett az Állami Számvevőszék, ám az ügyet azóta sem zárták le.Varju László hangsúlyozta: a Talent Kft.-t azért hozták létre, mert a kuratórium nem ingatlankezelő szervezet, s ezen feladatok lebonyolítását egy szakapparátusra akarták bízni. Cáfolta azt az állítást, miszerint a Talent Kft. úgy dönthetne az ingatlanok sorsáról, hogy arról nem kéri ki a kuratórium hozzájárulását. Hangsúlyozta: amikor 1996-ban kuratóriumi elnök lett, az NGYIK vagyona 980 millió forint volt – emellett volt 600 millió forintnyi hiteltartozása is –, s elnökségének lejártakor, 1999 végén a vagyont 3,3 milliárdra növelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.