Valótlan, hogy bármiféle tárgyalások folynának az MSZP és az FKGP között, és a jövőben sem tervezünk ilyet – jelentette ki Torgyán József, az FKGP elnöke szerdán. Hozzátette: ez nemcsak az MSZP-re, hanem a Fideszre is vonatkozik, mivel az FKGP csak a jövő évi választások első fordulójának eredményei ismeretében dönt arról, hogy kivel tárgyal. Mint ismeretes, kedden a parlament mentelmi bizottsága nem járult hozzá Szabadi Béla, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium volt politikai államtitkára mentelmi jogának felfüggesztéséhez, miután a testület MSZP-s és SZDSZ-es tagjai nemmel szavaztak. Rogán Antal, a Fidesz alelnöke erre úgy reagált: gyanítható, hogy Medgyessy Péter, az MSZP kormányfő-jelöltje és Torgyán József paktumot kötött, amely szerint a szocialisták büntetlenséget ígértek Szabadinak, ha az FKGP-elnökhöz hű kisgazdák nem szavazzák meg a zárszámadást. Turi-Kovács Béla a kisgazda miniszterek tanácsa nevében a jogállamisággal ellentétesnek nevezte a mentelmi bizottság döntését. G. Nagyné Maczó Ágnes alelnök a hét végén tartott pécsi választások kapcsán felhívta a figyelmet arra: az FKGP a belvárosi körzetben nyolcszázalékos eredményt ért el, annak ellenére, hogy hadjárat folyik a párt ellen. – Ez az eredmény jelzésértékű lehet mindazoknak, akik egy-két százalékos közvélemény-kutatási adatokkal „szórakoznak” – fogalmazott.
Béres Béla alelnök hangsúlyozta: kizárólag szakmai alapon tartják elfogadhatatlannak a zárszámadási törvényjavaslatot; jelezte, hogy a kérdéssel még foglalkozik a párt vezetése. Úgy tudjuk, a november 12-i zárószavazás előtt, a jövő hét végén összeül az elnökség és a kisgazdafrakció Torgyán-hű része, hogy meghozza a végleges döntést.
Információink szerint nem halad zökkenőmentesen az FKGP képviselőjelöltjeinek kiválasztása a 2002-es országgyűlési választásokra. Mint emlékezetes, közel egy hónapja Torgyán József azért függesztette fel tisztségéből a Baranya megyei elnököt és főtitkárt, mert a hét választókerületből mindössze kettőben sikerült megtalálni az általuk alkalmasnak ítélt személyt. Hasonló incidens történt a közelmúltban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is, ahol Torgyán József egy nyilvános fórumon megnevezte az FKGP képviselőjelöltjeit, akiknek többsége – köztük Simon Miklós megyei elnök – másnap kijelentette: nem vállalja a felkérést. A kisgazda pártelnök a jelöltállításra vonatkozó kérdésre csupán annyit közölt: még két megye – Békés és Veszprém – meghallgatása hátravan, a részleteket csak ezután hozzák nyilvánosságra.
Szentkirályi Alexandra: A gyűlölet, a politikai indulat és az erőszak soha nem hozhat közelebb bennünket egymáshoz
