Élénkülés a tőzsdén

Határozatlanság uralkodott a nemzetközi tőkepiacokon az elmúlt héten. A befektetőket részben a hétfői New York-i repülőgép-katasztrófa, részben a társasági hírek változatossága érdekelte, de nem eléggé. Az elemzők az év végi hajrában még kamatcsökkentést várnak a Fedtől, de sokan úgy vélik, hogy Greenspan esetleg még az újabb beavatkozások előtt nyugdíjba vonul, így a következő Fed-elnök kamatpolitikája változást hozhat. A magyar tőzsdén döbbenten vehettük észre, hogy újból a külföldi befektetők vették birtokukba a parkettet. A BUX a hét elején lassult, de keddtől folyamatosan javult, és átlépte a 7000 pontos szintet is. A hazai részvények közül a sokáig elfelejtett Mol volt a legkedveltebb papír, de nagy érdeklődés volt a Matáv- és az OTP-részvényekre is.

2001. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfő
Napközben optimizmus, majd délután az újabb New York-i katasztrófa miatt erős pesszimizmus jellemezte a Budapesti Értéktőzsde hangulatát. A BUX értéke zárásra a tengerentúli repülőgép-katasztrófa miatt 109,32 pontot gyengülve, 6785,99 ponton került ki a tőzsdeteremből. A forgalmi mutató 4,42 milliárd forintot jelzett, ami átlagos szintet képviselt. Az amerikai hírek mellett jelentős befolyással jelentkeztek a hazai cégek gyorsjelentései. A már lassan hónapok óta sok fejtörést okozó Mol sem tudott ki- emelkedni a vezető részvények közül. Az olajipari társaság egyrészről a PKN Orlen privatizációról híresült el, másrészt a gázüzletág eladásával kapcsolatban tartja a befektetőket lázban és a hétfői napon a harmadik negyedéves eredmények is befolyásolták a cégről alkotott véleményt. A Mol 14,3 milliárd forint veszteséget könyvelt el az ez év januárjától szeptemberéig tartó időszak alatt. A Mol vezérigazgatója a gyorsjelentés ismertetésekor elmondta, hogy a korábbi elképzeléseknek megfelelően veszteséget várnak az év végére is. A Mol árfolyama a hétfői kereskedés során 2,98 százalékkal, 4555 forintra mérséklődött. Lefelé haladt még az Antenna Hungária (–1,07 százalék), a Matáv (–2,58 százalék), az OTP (–0,69 százalék) és a Richter (–1,91 százalék) ára. A nap meglepetését a BorsodChem- (+3,49 százalék) és a TVK-papírok (+6,62 százalék) okozták drágulásukkal.
Kedd
Visszakorrigált a magyar tőzsde a hét második napján. A hétfői amerikai repülőgép-katasztrófa után megnyugodni látszódtak a kedélyek. A nyitástól kezdődően folyamatosan emelkedő BUX a nap végére 174,68 pontos többletet mutatott előző szintjéhez képest. A forgalom 5,36 milliárd forint volt. A vezető részvények szinte kivétel nélkül drágultak. A legjobban a TVK és a Matáv ára ugrott meg. A vegyipari cég részvényei 6,91 százalékot erősödtek, míg a távközlési papírok 5,86 százalékkal javultak. A Matáv árára jelentősen hatott az a tényező, hogy a cég az év első három hónapjában 54,767 milliárd forintos eredményt ért el, amely ugyan 12,5 százalékkal kevesebb, mint a korábbi év hasonló időszakában jegyzett szint, de a cég összes bevétele 23,4 százalékos növekedést mutatott. A tőzsdei árfolyam- növekedésből kivette a részét a Mol (+2,31 százalék), az OTP (+1,02 százalék) és a Richter (+1,14 százalék) is. A vegyipari szekcióból a BorsodChem 4,54 százalékkal (+195 forint) erősödött. A Matáv- gyorsjelentés mellett a Pannonplast tőzsdei kereskedésének felfüggesztése jelentette az egyetlen érdekességet. Erre azért került sor, mert a cég profitfigyelmeztetést adott ki.
Szerda
A BUX már a nyitáskor átlépte a 7000 pontos álomhatárt és a növekedési trend meg sem állt a 7200 pontos szintig. A kereskedés végére enyhe korrekcióval az index görbéje 7140,71 pontra kúszott vissza, de ez a szinten is több mint 2,5 százalék volt a BUX előző értékéhez mért többlete. A forgalom 13,7 milliárd forintos szintet jelzett, ami igen meglepő volt. A befektetők alig győzték kapkodni a fejüket, hol a Molt, hol a Matávot vagy éppen az OTP-t csipegették a nemzetközi befektetők. A nap sztárja a Mol lett 5,15 százalékos javulásával, amit az OTP (+4,17 százalék) és a Matáv (+3,15 százalék) követett. A gyorsjelentési dömping lassan lezárult, és az OTP az utolsók között közzétette kilenchavi eredményét, amelyből kitűnik, hogy a bank csoportszinten mérve 34,152 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el, s ez 20,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A BorsodChem 215 forintot, az Egis 50 forintot, a Richter 175 forintot, a TVK 90 forintot gyengült.
Csütörtök
Tovább száguldott a BUX a hét utolsó előtti üzleti napján is. Először 7293 pontig emelkedett az index, majd kora délután meredek lassulással haladt tovább. A nap végére a kereskedés elején elért plusz elolvadt, így az index értéke 7181,81 pontra csökkent, de ez még így is 41,10 pontos javulást jelentett. Továbbra is igen magas, 11,5 milliárd forintos szintet jelzett a forgalmi érték, ami azt jelezte, hogy a nemzetközi befektetők továbbra is komolyan gondolják a vételi ajánlatukat. Az igen magas forgalom nagy részét a Mol- és a Matáv- papírokra történő adásvételi megbízások tették ki. A távközlési részvények 2,63 százalékkal, míg az olajipari papírok 3,06 százalékkal drágultak. A Mol és a Matáv erősödése mellett javult a még az Antenna Hungária (+1,68 százalék) és a TVK (+1,99 százalék) ára. A növekedési hullám visszaszorításán fáradozott viszont a BorsodChem (–1,17 százalék), az OTP (–2,13 százalék) és a Richter (–0,94 százalék). Különösebben nem okozott meglepetést az ABC Vagyonkezelő Rt. újabb, Graboplast-papírokra tett ajánlata. Az újabb felvásárlási ügy csak annyira volt érdekes, hogy a BÉT a Grabo papírjainak kereskedését csaknem kétórás időintervallumra felfüggesztette. Az ABC közleménye szerint a korábbihoz hasonlóan most is 1800 forintot hajlandó adni minden egyes Graboplast papírért. Az ajánlat november 19-től november 30-ig érvényes.
Péntek
A hét utolsó napja korrekcióval telt el. A háromnapos – keddtől csütörtökig – tartó javuló trend megfordult pénteken. A BUX értéke 47,02 pontot esett vissza, de a forgalom alig észrevehetően lanyhult, így az elemzők a következő napok újabb felfutási lehetőségeire hívták fel a befektetők figyelmét. A már említett forgalom tízmilliárd forint lett, amelyből a Mol, Richter, Matáv hármas részesült a legnagyobb mértékben. A lassulási hangulat azzal kezdődött, hogy a Matáv ára már 975 forintról lefelé mozgott, amit követt a Richter is. A távközlési részvények ára végül 29 forinttal, 946 forintra esett vissza, míg a Richter ára 305 forintot csökkent. A napközbeni eróziós hatások miatt a Mol részvényei is visszavonulót fújtak, de zárásra a nyereség nagy része megmaradt, így az olajipari cég árfolyama 145 forintot erősödve zárhatott. Optimistán indult és zárult a hét utolsó napja az OTP számára is. A banki részvényeket a szlovákiai IRB-vel kapcsolatos privatizáció miatt húzták fel. A szlovák pénzügyminsztérium szerint a kormány várhatóan december első hetéig aláírja az OTP-vel az IRB 92,55 százalékos részvénycsomagjának eladásáról szóló szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.