Enyhe csökkenés a BÉT-en

Néhány pontot veszítettek csak az amerikai tőzsdei árfolyamok az elmúlt pénteki kereskedés során. A napközben meredeken beeső indexeknek sikerült korrigálniuk és csak minimális veszteséggel zártak. A Nasdaq Composite 1,99 pontot, míg a Dow Jones 5,4 pontot lassult, miután kevés, a piacokra hatást gyakorló hír jelent meg. A visszafogottságot azon elemzések is erősítették, amelyek a Federal Reserve ez évi kamatbeavatkozási lehetőségeit taglalták. A gyorsjelentések lezártával a befektetők csak a társasági és a makrogazdasági hírektől várhatják az árak belendítését – mondta egy szakértő pénteken. A hét első napja nem hozott különösebben nagy változást az ázsiai és az európai piacokra, az árfolyamok emelkedőben voltak szinte egész nap.

2001. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az amerikai ipari termelés és fogyasztási adatok októberre nézve visszaesést jeleztek, a spekulánsok lassan elkezdték eladogatni a részvényeiket. Az értékesítésre történő ajánlatok növekedését azon elemzői vélemények is segítették, amelyek a jövőbeni GDP visszaeséséről szóltak. Bár az amerikai pénzügyminisztérium és a jegybank szerepét betöltő Fed is tagadja, hogy a 2002-es év gazdasági gyengüléssel kezdődne, de a pesszimista szakértők szerint sokáig kell még várni a fellendülésre. A társasági hírek között érdemes megemlíteni, hogy a Procter & Gamble 4,95 milliárd dollárért megvásárolja a kozmetikai eszközöket gyártó Clairolt. A szépség- és luxusipari fúziók lassan teljesen átalakítják a piacokat és egyre nagyobb a verseny a még szabad, önálló cégek megszerzéséért. A piacot francia és olasz cégek vezetik, élükön a Louis Vuitton Moet Hennessy-vel, az amerikai P&G a Clariol mellett a Max Factor és a Hugo Boss kozmetikai termékeket szerezte meg.
A hét első kereskedési napja drágulással telt Tokióban, a 0,74 százalékos növekedést az okozta, hogy a Nintendo piacra dobta a Microsoft Xbox konkurenciájának nevezhető Game Cube játékkonzolt. A Nintendo Game Cube-tól a jövőben újabb és újabb nyereségnövekedést vár. A japán cégek közül talán csak a játékgyártók tudnak a recesszióval szemben haladni, ami nem meglepő, hiszen a szigetországban szinte minden felnőtt és gyermek a videojátékok kedvelőihez tartozik.
A japán gazdaságról szóló jelentések a korábbiaknál rosszabb képet festenek, a tegnap megjelentetett Bank of Japan-jelentés szerint szeptemberben 5,3 százalékra emelkedett a munkanélküliek száma.
Növekedéssel indult a hét az európai piacokon is, amit a javulással nyitó amerikai árfolyamok tovább segítettek. Az öreg kontinens tőzsdéire hatást próbált gyakorolni az Európai Bizottság belső piacokért felelős vezetője, Frits Bolkestein, aki gazdaságfejlesztési stratégiák megvalósítását nevezte fő célnak, amellyel a terrorizmus okozta visszaeséseket lehetne korrigálni. Bár az elemzők gyengülést vártak a tegnap délután kinyitó Wall Streettől, az mégsem esett be. A javuló trendet az okozta, hogy az októberi lakásépítések száma 1,3 százalékkal csökkent a korábban megjósolt 4,7 százalékos visszaesés helyett. Növelte a meglepetésekkel telítődött hangulatot az is, hogy a Conoco és a Phillips Petroleum összeolvad.
Budapesten 75 pontos emelkedéssel indult a kereskedés, amit lassú, de határozott gyengülés követett. A visszaesés hatására a BUX értéke kettő órakor átzuhant az előző szintjét jelző határvonalon. Zárásig az index egyszer pozitív irányba fordult, de a korábbi napok drágulásai miatt a befektetők profitot realizáltak, így a magyar mutató a nap végére 10,71 pontot csökkent. A forgalom a jól megszokott 4 milliárd forintot jelezte, amit a többségében a Molra, a Matávra és a Richterre adott vételi megbízások tettek ki. A vezető részvények közül a Matáv (–3 forint) és a Mol (–35 forint) csökkent, míg az OTP (+75 forint), a Richter (+55 forint) és a TVK (+40 forint) ára javult. A legjobban a Graphisoft (+177 forint) erősödött annak a hírnek kapcsán, hogy a Mol és a szoftvergyártó együttműködési megállapodást kötött az olajipari társaság ingatlanainak üzemeltetési szoftverrendszerére. A Mol gyengülésére hatott viszont az, hogy a cseh Unipetrol tenderen nem vehet részt a Slovnaft. A döntést azzal magyarázták, hogy a Slovnaft nem szerepelt az ajánlattevők listáján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.