Miután az amerikai ipari termelés és fogyasztási adatok októberre nézve visszaesést jeleztek, a spekulánsok lassan elkezdték eladogatni a részvényeiket. Az értékesítésre történő ajánlatok növekedését azon elemzői vélemények is segítették, amelyek a jövőbeni GDP visszaeséséről szóltak. Bár az amerikai pénzügyminisztérium és a jegybank szerepét betöltő Fed is tagadja, hogy a 2002-es év gazdasági gyengüléssel kezdődne, de a pesszimista szakértők szerint sokáig kell még várni a fellendülésre. A társasági hírek között érdemes megemlíteni, hogy a Procter & Gamble 4,95 milliárd dollárért megvásárolja a kozmetikai eszközöket gyártó Clairolt. A szépség- és luxusipari fúziók lassan teljesen átalakítják a piacokat és egyre nagyobb a verseny a még szabad, önálló cégek megszerzéséért. A piacot francia és olasz cégek vezetik, élükön a Louis Vuitton Moet Hennessy-vel, az amerikai P&G a Clariol mellett a Max Factor és a Hugo Boss kozmetikai termékeket szerezte meg.
A hét első kereskedési napja drágulással telt Tokióban, a 0,74 százalékos növekedést az okozta, hogy a Nintendo piacra dobta a Microsoft Xbox konkurenciájának nevezhető Game Cube játékkonzolt. A Nintendo Game Cube-tól a jövőben újabb és újabb nyereségnövekedést vár. A japán cégek közül talán csak a játékgyártók tudnak a recesszióval szemben haladni, ami nem meglepő, hiszen a szigetországban szinte minden felnőtt és gyermek a videojátékok kedvelőihez tartozik.
A japán gazdaságról szóló jelentések a korábbiaknál rosszabb képet festenek, a tegnap megjelentetett Bank of Japan-jelentés szerint szeptemberben 5,3 százalékra emelkedett a munkanélküliek száma.
Növekedéssel indult a hét az európai piacokon is, amit a javulással nyitó amerikai árfolyamok tovább segítettek. Az öreg kontinens tőzsdéire hatást próbált gyakorolni az Európai Bizottság belső piacokért felelős vezetője, Frits Bolkestein, aki gazdaságfejlesztési stratégiák megvalósítását nevezte fő célnak, amellyel a terrorizmus okozta visszaeséseket lehetne korrigálni. Bár az elemzők gyengülést vártak a tegnap délután kinyitó Wall Streettől, az mégsem esett be. A javuló trendet az okozta, hogy az októberi lakásépítések száma 1,3 százalékkal csökkent a korábban megjósolt 4,7 százalékos visszaesés helyett. Növelte a meglepetésekkel telítődött hangulatot az is, hogy a Conoco és a Phillips Petroleum összeolvad.
Budapesten 75 pontos emelkedéssel indult a kereskedés, amit lassú, de határozott gyengülés követett. A visszaesés hatására a BUX értéke kettő órakor átzuhant az előző szintjét jelző határvonalon. Zárásig az index egyszer pozitív irányba fordult, de a korábbi napok drágulásai miatt a befektetők profitot realizáltak, így a magyar mutató a nap végére 10,71 pontot csökkent. A forgalom a jól megszokott 4 milliárd forintot jelezte, amit a többségében a Molra, a Matávra és a Richterre adott vételi megbízások tettek ki. A vezető részvények közül a Matáv (–3 forint) és a Mol (–35 forint) csökkent, míg az OTP (+75 forint), a Richter (+55 forint) és a TVK (+40 forint) ára javult. A legjobban a Graphisoft (+177 forint) erősödött annak a hírnek kapcsán, hogy a Mol és a szoftvergyártó együttműködési megállapodást kötött az olajipari társaság ingatlanainak üzemeltetési szoftverrendszerére. A Mol gyengülésére hatott viszont az, hogy a cseh Unipetrol tenderen nem vehet részt a Slovnaft. A döntést azzal magyarázták, hogy a Slovnaft nem szerepelt az ajánlattevők listáján.
Ő lehet Pressman utódja - Bryan Leibet kérdeztük az új amerikai irányról