Befejeződött a budapesti Gold Crown Szabadidőközpontban a IV. ulti mesterfokú bajnokság több hónapon át tartó versenysorozata. A küzdelmek még szeptemberben elkezdődtek, és több nagy vidéki ulticentrum – Siófok, Kalocsa, Kunszentmiklós stb. – bekapcsolódása után a fővárosban értek véget. Azokat a versenyzőket hívták meg, akik a tavaszi országos versenyeken legalább egyszer pontszerző helyen, azaz az első tíz között végeztek. A nagy csatározás végeredménye: 1. Szekula Ferenc (Bp.), 2. Molnár József (Márkó), 3. Máthé Ferenc (Bp.), 4. Ihász Sándor (Bp.), 5. Kovács Attila (Bp.), 6. Duzmath Lajos (Kunszentmiklós), 7. Szanyi György (Veszprém), 8. Törös István (Nemesvámos), 9. Boldizsár Gábor (Érd), 10. Szelőczey József (Bp.), 11. Herendi István (Siófok), 12. Virág László (Kiskunmajsa).
Különdíjat kapott a legjobb rendező kisközség is: a Poligráf Kiadótól a Ki kicsoda, 2002 című CD-ROM-ot a Fejér megyei Jenő település nyerte el.
Szekula Ferenc, a verseny első helyezettje győzelmét a közelmúltban elhunyt Majoros Miklós ultikirály emlékének ajánlotta.
Az eddigi mesterbajnokságok érmesei: 1998: 1. Ihász Sándor (Bp.), 2. Pirisi János (Kalocsa), 3. Opauszki György (Kondoros); 1999: 1. Tar János (Bp.), 2. Boldizsár Gábor (Bp.), 3. Szelőczey József (Bp.); 2000: 1. Kovács Attila (Bp.), 2. Nagyházi Attila (Bp.), 3. Selmeczi András (Bp.).
Az idei ultiévad befejeződött, az altibajnokság viszont most kezdődik el: december elsejétől útjára indult az V. altiansz Piatnik Magyar Bajnokság. Az altiansz – népszerűbb nevén alti – a magyar kártyával játszott hármas játékok legmagasabb foka, játékelemeiben megtalálhatók a legszebb magyar kártyajátékok: az alsós, az ulti és a preferansz legjobb részei. (Innen is kapta a nevét: al-ti-ansz.) Az ultival ellentétben itt a lapjárás szeszélyei nem befolyásolják a végeredményt, a jó játékos a lapjárástól függetlenül folyamatosan jó eredményt tud elérni, ezért az alti a játékélmény mellett versenyzésre is alkalmas.
Mivel a hagyományos jelentések (20, 40) és a pontszerző lehetőségek (ász, tízes, utolsó ütés) mellett sorozatjelentésekkel is lehet pontokat gyűjteni (három egyszínű sorozat 30 pont, négy: 50 pont, négynél több: 100 pont), a játék jóval változatosabb az ultinál, és a licitálási lehetőségek is jóval nagyobbak. Nemcsak nagyon jó, nagyon „rossz” vagy szélsőségesen hosszú színű lappal lehet eredményt elérni, hanem úgynevezett köztes eloszlású lapokkal is, ami gyakorlatilag minden játékos számára azonos feltételeket biztosít. Nem véletlen rohamos népszerűsödése, az idén már ötödik éve rendeznek altiansz országos bajnokságot. Lapunk értesülése szerint a szokásos egy hónapos bajnokság – a nagy érdeklődésre való tekintettel – jövőre több hónaposra bővül.
Az eddigi altianszbajnokságok érmesei: 1997: 1. Gerots Zoltán, 2. Oravecz László, 3. Berczelly Tibor. 1998: 1. Gerots Zoltán, 2. Berczelly Tibor, 3. Oravecz László. 1999: 1. Csathó Áron, 2. Gerots Zoltán, 3. Nagy Gergely. 2000: 1. Gyöngyösi Dávid, 2. dr. Büki Tamás, 3. Berczelly Tibor. Az altibajnokságokat a Magyar Royal Tarokk Egyesület rendezi, felvilágosítást a 3188-616-os telefonszámon lehet kérni.
Izrael kétségbe vonja az ENSZ adatait
