Vita a Nemzeti Színház parkosításáról

Késlelteti a Nemzeti Színház környezetének parkosítási munkálatait a IX. kerület SZDSZ-es polgármestere – állítják a helyi fideszes képviselők. Szerintük ugyanis a polgármester levelében feltételül támasztotta, hogy az építtetőknek külön engedélyt kell kérniük, ha a munkálatok során egy méternél mélyebben hatolnak a földbe. A Fidesz szerint ez eltér attól az engedélytől, amelynek szövegét a kerületi képviselő-testület már két hónappal ezelőtt elfogadta. Gegesy Ferenc polgármester visszautasította a vádat. A Nemzeti Színház épületét januárban már birtokba vehetik a színészek, az építkezésből ugyanis már csak a díszítőmunkálatok vannak hátra. Az épület harminc hét alatt készült el.

Gidró Kriszta
2001. 12. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Késlelteti a Nemzeti Színház környezetének parkosítási munkálatait a IX. kerület polgármestere – állítják a helyi fideszes képviselők. Tirts Tamás, a városrész országgyűlési képviselője ismertette: a rendezési munkálatokra vonatkozó tervet a kerület képviselő-testülete már október 16-án elfogadta, Gegesy Ferenc polgármester azonban az aláírt engedélyt a dokumentum második részében gyakorlatilag visszavonta azzal, hogy további feltételeket támasztott a munkálatok elvégzéséhez. Tirts Tamás ezt különösen felháborítónak tartja, hiszen az épület már elkészült, a hátralévő kisebb munkálatok elvégzése után januártól már a színészek próbálnak a színházban. A politikus közölte: a képviselő-testület mai ülésén kérdést intéz a polgármesterhez, hogy megtudja a késleltetés okát. Tirts reményét fejezte ki, hogy a karácsony közeledtével a politikusok is hajlanak a békére. Tudatta, hogy amennyiben a mai testületi ülésen nem tudják rendezni az ügyet, a közigazgatási hivatalhoz fordul, hogy mihamarabb befejeződhessen a Nemzeti Színház környezetének parkosítása.
Bácskay János, a helyi Fidesz-frakció vezetője úgy véli: elfogadhatatlan a testület döntésének végre nem hajtása a polgármestertől, akinek a kerület egészét kellene képviselnie. Szűcs Balázs, a várostervezési bizottság tagja közölte, hogy a tulajdonosi hozzájárulás feltételeként megjelölt szakbizottsági támogatások megszülettek. Ezért kifogásolják, hogy a polgármester csak azzal a feltétellel adott engedélyt a kertészeti munkákra, hogy a kivitelezőknek külön engedélyt kell kérniük, ha egy méternél mélyebbre hatolnak a földbe. A szerinte grandiózus kertészeti munkák azonban természetszerűleg a megjelöltnél mélyebb földmozgatást igényelnek.
– Az általam aláírt tulajdonosi hozzájárulás nem tartalmaz semmiféle további feltételt – közölte lapunkkal Gegesy Ferenc polgármester, hozzátéve: nincs akadály a parkosítás előtt. A kerület várostervezési bizottsága ugyanis már megtárgyalta és jóváhagyta az egységes környezetrendezési tervet, a Nemzeti Színház Rt. pedig tegnap aláírta a közterületek használatáról szóló szerződést.
A testület az október közepi ülésén ugyanis ez utóbbi két feltétel teljesítését kérte még a beruházótól. A polgármester elmondta: a tulajdonosi hozzájárulást december 7-én írta alá, a bizottság pedig december 12-én – az érkezés napján – megtárgyalta a részletes tervet. – A kerület szerepe itt véget ért, ugyanis az eljáró hatóság a II. kerület, nem pedig a Ferencváros – jelentette ki a polgármester. A végleges engedélyt tehát a II. kerületnek kell kiadnia, s ennek az aláírt dokumentumok birtokában már nincs akadálya.
Schwajda György kormánybiztos, a Nemzeti Színház igazgatója december 14-én vehette át az Arcadom Építőipari Rt.-től azt a levelet, amelyben a kivitelező cég jelentette az épület elkészültét.
Turkovics Mónika, a társaság kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, hogy a levél szerint december 31-ig a színház „rendeltetésszerű használatra alkalmas lesz”, és a művészek már januárban megkezdhetik Az ember tragédiájának próbáit.
Az új Nemzeti Színház kivitelezését a jogerős építési engedély birtokában az Arcadom Építőipari Rt. 2000. szeptember 14-én kezdte meg. Az épület szerkezete alapozással, földmunkával együtt harminc hét alatt készült el. A kommunikációs igazgató hozzátette: a kivitelezés idején hat magyar építőipari céggel működtek együtt, közösen határozták meg a munkák ütemezését, valamint együtt választották ki a szállítókat és az alvállalkozókat is. A műszaki átadás-átvétel már idén ősszel megkezdődött. Októberben elkészült a teátrum különleges technikájú színpada, novemberben a szakemberek befejezték az elektromos és a gépészeti munkákat, és a szigetelési munkálatok is a végső stádiumba értek. A következő másfél hétben már csak a díszítőmunkálatok vannak hátra. Az alapépületre vonatkozó 6,7 milliárd forintos végszámlát a cég januárban küldi el az építtetőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.