Életfogytiglan a Soproni-perben

Bűnösnek mondta ki előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében a Fővárosi Bíróság Lázár Zsoltot és Petróczi Andrást, mert bizonyítottnak látta, hogy az előbbi fiatalember ölte meg Soproni Ágnes színművésznőt az utóbbi – fia – felbujtására.

2002. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szebeni László büntetőtanácsa mindkét fiatalembert nem jogerősen életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte, azzal a különbséggel, hogy a bíróság döntése alapján Lázár leghamarabb harmincöt év után, Petróczi pedig negyven év múltán helyezhető csak feltételesen szabadlábra. Az ügy harmadrendű vádlottját, Dajka Beátát ugyancsak bűnösnek találta a Fővárosi Bíróság, őt folytatólagosan elkövetett emberölés előkészületével vádolták, mert annak idején vállalkozott arra, hogy segít Petróczi Andrásnak abban, hogy valaki megölje az édesanyját. Dajka büntetése két év börtön öt év próbaidőre felfüggesztve, valamint 300 ezer forint pénzbüntetés.
Petróczi András állandó anyagi gondok között élt, úgy érezte, hogy ennek elsősorban elvált édesanyja, Soproni Ágnes az okozója. Az utóbbi években rendszeressé váltak a viták az anya és fia között, aki többször nyíltan hangoztatta, hogy szívesen látná holtan az ismert színésznőt. Többször próbálkozott azzal, hogy úgymond bérgyilkost találjon, így Dajka Beátának, majd Lázár Zsoltnak is felajánlotta, hogy nyolcmillió forintot fizet, ha megölik vagy megöletik édesanyját. A vád szerint hosszú időn át tervezték a bűntényt, felvetődött az az ötlet is, hogy majdani áldozatukat savazással tüntetik el. Végül úgy döntöttek, hogy feldarabolják. 2000. március 9-én került sor a bűntényre, miközben Lázár Zsolt fejbe verte, majd megfojtotta Soproni Ágnest, annak fia a ház felső szintjén várakozva zenét hallgatott. Lázár feldarabolta a színésznő holttestét, aminek elszállításában és a Solymár melletti erdőben való elrejtésében Petróczi is közreműködött. A fiatalember ezután mindent megtett azért, hogy anyját még életben lévőnek higygyék, többek között a színésznő mobiltelefonjáról sms-eket küldött saját magának. Még arra is ügyelt, hogy az üzenetekben a Soproni Ágnesre jellemző ékezethibákat alkalmazzon. A Fővárosi Bíróság mindezek ellenére bűnösnek találta őt és társát az emberölésben. Az ítélet indoklásakor a bíró hangsúlyozta, hogy Petróczi Andrást az abszolút gátlástalanság és érzelemmentesség jellemzi. Az első- és a másodrendű vádlott, valamint védőik fellebbeztek.
Petróczi András védője, Bárándy György a Magyar Nemzetnek nyilatkozva hangsúlyozta: szerinte eltúlzottan súlyos az ítélet, úgy látja, hogy a bíróság bizonyos tényeket – mint például a holttest feldarabolása – indokolatlanul szigorúan ítélt meg, ugyanakkor nem vette kellően figyelembe a vádlottak fiatalságát és azt sem, hogy a színésznő fia olyan családi légkörben nevelkedett, ahol szinte semmi nem számított, csak a pénz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.