A kormányfő erkölcsileg megbukott

Szűrös Mátyás, a köztársaság egykori, ideiglenes elnöke szerint Medgyessy Péter erkölcsileg megbukott, ezért felszólítja, hogy mondjon le. Az SZDSZ értelmiségi holdudvara nem nyilvánít véleményt az ügyről.

Jezsó Ákos
2002. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűrös Mátyás a köztársaság egykori, ideiglenes elnöke szerint Medgyessy Péter miniszterelnök erkölcsileg megbukott. Szerinte egy kormányfőnek mindig államférfiként kell viselkednie. Ha kiderül róla, hogy félrevezette a közvéleményt, akkor „mélyen el kell gondolkoznia azon, hogy jó helyen van-e azon a poszton, amit betölt. Ha Medgyessy Péter veszi magának a bátorságot és úriemberként viselkedik, akkor lemond a miniszterelnöki tisztségéről”. Hozzátette: tisztázni szükséges mindent, ami Medgyessy körül történt. Szűrös azt is nehezményezte: az MSZP legmagasabb tisztséget betöltő vezetői a választási kampány előtt megismerkedtek Medgyessy múltjával, mégis őt jelölték kormányfőnek. A volt államfő ezt a döntést súlyos erkölcsi hibának tartja. Szűrös a koalíciós partnert is bírálta: az SZDSZ a botrány kirobbanása után egyértelművé tette, hogy a tisztulás helyett inkább görcsösen ragaszkodik a hatalomhoz. Az SZDSZ holdudvarában lévő közéleti személyiségek nem kívántak válaszolni arra a kérdésünkre: le kell-e mondania múltja miatt Medgyessy Péternek. Vásárhelyi Mária azzal hárította el kérdésünket: a Magyar Nemzetet nem tartja arra érdemesnek, hogy az olvasói számára bármit is mondjon. Farkasházy Tivadar ennyit mondott: „Nem szoktam szóba állni önökkel”. Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke szerint Medgyessyt jogilag semmi sem kényszeríti arra, hogy lemondjon. Arra a kérdésünkre azonban már nem válaszolt, hogy az erkölcsi normák alapján mit kell tennie a kormányfőnek.
Halmai Gábor alkotmányjogász elmondta: közérdekből nyilvánosságra hozható egy hivatalban lévő politikus múltjáról szóló dokumentum, még akkor is, ha ezzel személyiségi jogokat sértettek. Hangsúlyozta: még ha ki is derül, hogy a miniszterelnök valóban tagja volt a III/II főcsoportfőnökségnek, akkor sincs semmilyen alkotmányos kötelezettsége a lemondásra. Erkölcsi okokból azonban mindenképpen tisztáznia kell magát.
*
Nyomásgyakorló aláírásgyűjtést kezdeményez a MIÉP a Medgyessy Péter múltjáról kiderült adatok fényében egy új, tiszta országgyűlési választás kiírása érdekében – tájékoztatta lapunkat Győri Béla, a párt szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.