A vesztegetési ügyek számának csökkenése a VPOP korrupcióellenes stratégiájának is köszönhető – állítja Sipos Jenő szóvivő. Mint mondta, tavaly 36 ügyben indult eljárás korrupciós ügyben vámosok ellen, ez 31,5 százalékkal kevesebb, mint 2000-ben.
A leggyakoribb vesztegetési helyzet, amikor a szállító a valóságban nem, csak papíron vinné az árut ki az országból. Ilyenkor pénzt ajánl a vámosnak azért, hogy az aláírásával, bélyegzőjével bizonyítsa a kiléptetést. Tavaly például többször előfordult, hogy sok tízmillió forintot érő, fiktíven kiléptetett számítástechnikai eszközök után akarták visszaigényelni az áfát. Máskor az országba való belépésnél arra próbálják rávenni a szolgálatot teljesítő vámost, hogy ne vizsgálja át a teherautót, és ne számolja át tételesen az árut: hasonló okból buktak le az egyik határállomáson dolgozók, amikor egy gumiabroncs-szállítmányt ellenőrzés nélkül engedtek be az országba.
A vesztegetés összege általában 50 ezer forinttól egymillió forintig terjed, az áru értékétől függően: egy kamion szállítmányának értéke elérheti a 30, de akár a 80 millió forintot is.
A korrupciós esetek megelőzésével és felderítésével külön osztály foglalkozik a vám- és pénzügyőrségnél. Munkájában a Belügyminisztérium rendvédelmi szervek védelmi szolgálata segíti. Felderítés után ezek az ügyek az ügyészségi nyomozó hivatalhoz kerülnek.
A vesztegetési ügyek csökkenéséhez a szigorú felvételi követelmények is hozzájárulnak, hiszen a jövendő munkatársnak még a magánéletbeli kapcsolatait is megvizsgálják. Korrupcióellenes visszatartó erő az is, hogy a vámosok általában nem magányosan, hanem csoportban, de legalább párban dolgoznak. Megesik, hogy egy-egy szállítmányt nemcsak a határon, hanem szúrópróbaszerűen az ország belsejében újra ellenőriznek. A szóvivő szerint a vámosok most már alaposabban átgondolják: megéri-e a lebukást és a retorziókat kockáztatniuk.
A vesztegetések megelőzésére bizonyos, közelebbről meg nem nevezett technikai eszközöket is bevetnek, másrészt gyanú esetén ellenőrizhető, hogy az adott időpontban ki teljesített szolgálatot és kerülhetett kapcsolatba a szállítmánnyal.
Persze az is megtörténhet, hogy az ellenőrzött személy bosszúból vagy sértettségből feljelentést tesz és azt állítja: a vámos pénzt fogadott el tőle.
A Patrióta kiderítette, mit gondolnak a magyar nők Magyar Péterről - videó