A BKV is elismerte, csődhelyzetbe került

Csődközeli helyzetben van a BKV Rt., s e tényt már a társaság igazgatósága is elismeri. A súlyos anyagi veszteségeket részben az okozta, hogy a vállalat reorganizációs programjának köszönhetően sok ágazatot, részleget cégekbe tömörítettek, s „kiprivatizáltak”, azaz kiszerveztek a BKV-ból. A társaság ma már ott tart, hogy az egyik több ezer négyzetméteres sporttelepét akarja felkínálni eladásra, aminek következtében tovább csökkenne Budapest így is minimális sport- és zöld területe.

2002. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Számvevőszék által is kifogásolt kiszervezések során létrejött kft.-k és rt.-k bevételeiből mára egy fillért sem lát a BKV. A választási kampányban is nagy szerepet játszó hirdetési, reklámozási részlegek egy részét is kiszervezték már a társaságból, példa rá a Peron Reklám Kft. A vállalat tulajdonában lévő hirdetési felületek értékesítésével pedig nagyobb reklámcégeket bízott meg a közlekedési társaság. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője a városháza tulajdonosi bizottságában tett indítványának köszönhetően több fővárosi tulajdonú cégnek, így a BKV-nek is be kell számolnia arról, hogy az utóbbi hónapokban mekkora bevételre tettek szert a hirdetésekből. A politikus nem tagadja, főképp arra kíváncsi, hogy az MSZP a valós piaci árat fizette-e reklámjaiért, s mekkora, számlákkal igazolható bevétele keletkezett a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft.-nek a villanyoszlopokon elhelyezett hirdetésekért, illetve hasonlóképpen megvizsgálná a BKV-t is, amely a megállókon kívül a járműveit is hirdetési felületként értékesíti.
A BKV évek óta felhalmozott óriási hiányának számos oka van. Ezek közés sorolható a tulajdonos főváros költségvetési támogatásának mértéke és az állami normatíva megszüntetése, amelynek visszaállítása égetően fontos lenne. Ez utóbbit még a Horn-kormány vonta meg.
A tulajdonosi bizottság a héten tárgyalta a közlekedési vállalat féléves gazdasági beszámolóját. Az ülésen elhangzott, hogy a BKV Rt. 7,2 milliárd forintos negatív eredménnyel zárta a tavalyi évet. Az idei év első részében a rövid, közép- és hosszú lejáratú hiteleinek összessége több mint 28 milliárd forint volt. A vállalat igazgatósága jelezte is a tulajdonos fővárosnak, hogy a BKV pénzügyi finanszírozási helyzete kritikus, s ha jövőre nem kap érdemi segítséget a fővárostól, csődközeli helyzetbe kerül. A hitelek törlesztését és a kamatterheket saját forrásból ugyanis nem tudja teljesíteni, s adósságspirálba kerülhet a vállalat. Az ügyhöz még hozzátartozik az is: a nehéz anyagi helyzet miatt a BKV kezdeményezte a városháza tulajdonosi bizottságánál, hogy a testület járuljon hozzá a vállalat kispesti, több ezer négyzetméteres sporttelepének 670 millió forintért történő – minimumáras – eladásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.