Az al-Kaida globális fenyegetése

MTI
2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogták az al-Kaida-csoport egyik tagját, aki a terrorszervezet Perzsa-öböl környéki tevékenységéért volt felelős. Erről számolt be az Al-Anba kuvaiti lap szombaton, hozzátéve, hogy az akcióval egyúttal megelőztek egy merényletet a jemeni fővárosban egy olyan szálloda ellen, ahol rendszeresen számos amerikai állampolgár lakik. Az újságjelentést megerősítette a kuvaiti belügyi tárca egy illetékese is. A 21 éves férfi kuvaiti állampolgár, és állítólag ő maga vallotta be, hogy az al-Kaidához tartozik.
Eközben a múlt év szeptember 11-i New York-i és washingtoni merényletek megismétlésével fenyegetett az al-Kaida vezetése, az al-Dzsazíra televízióhoz eljuttatott írásos üzenetében – adta hírül tegnap a The Sunday Times brit lap. A csatorna egyik neves újságírója az al-Kaida egyfajta „stratégiai kiáltványának” nevezi az Egyesült Államok és szövetségesei közel-keleti, szomáliai és kasmíri politikáját elítélő dokumentumot, amely „szent háborúval, ellenállással és megtorlással” fenyegetőzik. Annak a véleményének ad hangot, hogy az írásos szöveg, amelyből ezúttal látványosan hiányoznak a vallási idézetek, Hálid Sejk Mohammed, a szeptember 11-i merényletek kitervelésével vádolt férfi keze nyomát viseli.
Az indonéz rendőrség azonosította az október 12-i bali terrormerénylet fő szervezőjét és a pokolgépek felrobbantóját. Ezt a több mint 190 halálos áldozattal járt merényletet vizsgáló bizottság vezetője jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján. Mangku Pastika tábornok közlése szerint a fő szervezőt Imam Samudrának hívják, és ő az egyik irányítója a merényletért felelőssé tett – az al-Kaidával is kapcsolatban lévő – Dzsemáa Iszlámija szélsőséges iszlám csoportnak. A pokolgépeket Pastika szerint egy használtautó-kereskedő és elektronikai szakértő, bizonyos Dulmatin helyezte működésbe mobiltelefonnal.
Nagy-Britanniában letartóztattak három férfit azzal a váddal, hogy terrorakcióra készültek. Sajtóinformációk szerint a gyanúsítottak mérgezéses merényletet terveztek a londoni metróban. Szombat este kiszivárogtatott sajtóértesülések szerint az al-Kaidával kapcsolatban álló személyekről van szó, akik tömeges ciánmérgezést igyekeztek szervezni a világ legrégebbi metrójában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.