Salgó László országos rendőrfőkapitány visszaadta a november elején a gyöngyösi kórházban gyászoló helyi cigányok és rendőrök közötti összetűzés nyomán kipattant ügyet a Heves megyei főkapitánynak és utasította: saját hatáskörében indítson fegyelmi eljárást azokkal a rendőrökkel szemben, akik mulasztást követtek el az intézkedés során – jelentette be tegnap Krőzsel Károly ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) ellenőrzési főosztályának vezetője. Az ORFK álláspontja szerint nyolc, többségében rendőri középvezető követhetett el mulasztást.
Mint ismeretes, egy gyászoló gyöngyösi cigány család tagjai és a helyi rendőrök november 1-jén kerültek összetűzésbe a gyöngyösi kórházban, amelynek során a család tagjai közül hat személy és több rendőr megsérült. Az ügyben indított vizsgálat megállapította: nem volt szakszerű az intézkedés, a vezetői munkában és az irányításban mulasztások történtek.
A megyei főkapitánynak harminc napja van a fegyelmi eljárás lezárására, s az eredményről tájékoztatnia kell az ORFK vezetését. A fegyelmi eljárás során a legenyhébb büntetés a feddés, de akár a szolgálati viszonyt is megszüntethetik. Krőzsel Károly szerint a fegyelmi eljárásokat szakszerűtlen intézkedés, parancs hanyag teljesítése, vezetői reagálás gyorsaságának hiánya miatt indíthatják az érintett rendőrök ellen. Az intézkedésben részt vevő hat rendőr ellen nincs fegyelmi eljárás, viszont az érintett romák feljelentése miatt ügyüket a Heves Megyei Főügyészség vizsgálja.
*
Salgó László országos rendőrfőkapitány tegnap december 15-i hatállyal indoklás nélkül felmentette beosztásából Balogh Zoltán alezredest, a szegedi rendőrkapitányság vezetőjét – olvasható az ORFK közleményében. Balogh Zoltán a döntést tudomásul vette, és a felmentési idő lejárta után, 2003. július 15-én szolgálati nyugállományba vonul. Az ORFK tájékoztatása szerint a szegedi rendőrkapitányság vezetői beosztásának végleges betöltéséig a jelenlegi helyettes megbízással látja el a kapitányi feladatokat. A közlemény utal arra, hogy az országos rendőrfőkapitány a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság vezetőjének javaslatára mentette fel Balogh Zoltánt.
Az ORFK kommunikációs igazgatójának korábbi tájékoztatása szerint Lukács János dandártábornok, megyei főkapitány pénteken közölte Balogh Zoltán alezredessel, hogy „nem látja biztosítottnak további eredményes együttműködésüket”, ezért az országos főkapitánynál kezdeményezte a városi kapitány felmentését.
Vészhelyzet Manchesterben, de meglehet, hogy annyira nem bánják a szurkolók
