Nagy port vert fel a környezet- és természetvédő szervezetek körében a Rác fürdő felújítása, illetve idegenforgalmi komplexummá alakítása. A tervezett létesítmény ugyanis a Tabán zöld területéből csippenthet el tekintélyes darabot. A civil szervezetek hiába tiltakoztak, a Fővárosi Közgyűlés januárban megadta az engedélyt az övezet átsorolásához.
Hogy hány fának kell a fűrész alatt végeznie ahhoz, hogy felépülhessen a tervezett Wellness-központ, szállodástul, parkolóstul, arról nincs információnk; azt sem sikerült kideríteni, hogy mikor kezdik a Tabán fáinak irtását. Az I. kerületi önkormányzat építési osztályán ugyanis nem tudtak felvilágosítást adni. A megkérdezett munkatárs elmondta: a Rác fürdő építésével összefüggő kérdésben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) illetékes választ adni. A fák kivágását is az önkormányzat kertészei végzik, felvilágosítást azonban nem adhatnak – szögezte le az építési iroda munkatársa.
A Rác fürdő átépítésével kapcsolatos tervek az engedélyeztetés stádiumában vannak – felelte érdeklődésünkre a KÖH sajtóreferense. Róna Katalin szerint a fapusztítás egyébként is túlzás, mivel a területrendezés során eltávolított fákat később visszahelyezik. – A parkterület az építkezés miatt úgy csökken 3-4 ezer négyzetméterrel, hogy az átlagos keresetű fővárosi lakosok és turisták, akik eddig meg tudták fizetni a fürdő és a söröző szolgáltatásait, nemcsak a zöld területtől esnek el, hanem a komplexum látogatásától is – vélekedett a Levegő Munkacsoport munkatársa.
– A Tabán zöld területéből legfeljebb pár száz négyzetméter vész el a fürdő körüli munkálatok során – cáfolta a szervezet értesüléseit Bornemisza Miklós, az építkezéssel megbízott Rác Nosztalgia Kft. ügyvezetője. Az igazgató leszögezte: az elvett területeket egyes építmények tetején mesterségesen telepített zöld felületekkel pótolják.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
