Idén sem lehet világgazdasági fellendüléssel számolni, Európa és az USA gyengélkedését tovább súlyosbítja az iraki helyzetből eredő bizonytalanság – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legújabb elemzéséből.
A kutatócég előrejelzése szerint a tavalyi, 3,2 százalékos magyar GDP-bővülést idén 3,7 százalékos növekedés követheti majd. A lakossági fogyasztás bővülése veszít dinamikájából, az Ecostat szerint négyszázalékos lehet. Az export bővülése 7,1, a behozatalé pedig 8,9 százalékos lehet 2003-ban. Az Ecostat előrejelzése szerint a tizenkét havi árindex augusztusban éri el csúcsát, s a decemberi árindex 5,1 százalék körül várható. Éves szinten 5,2 százalékos áremelkedéssel számolnak a kutatók. A foglalkoztatottság alakulásában 2003-ban jelentős változással nem számol az Ecostat: az elbocsátások, valamint az új munkahelyek teremtése várhatóan kiegyenlítik egymást. A cég szerint az idei gazdaságpolitikai célok teljesülésének egyik fontos feltétele a társadalmi egyezség a béremelkedések visszafogásában.
A fiskális politika nagy erőpróba előtt áll – írja az elemzés –, ám a költségvetésben kitűzött idei célok a kedvezőtlen körülmények ellenére is teljesülhetnek. Az EU-csatlakozással kapcsolatos várakozás feltehetően a gazdaság szereplőinek optimizmusában mutatkozik majd meg.
A magyarlakta területeken is demonstrálnak a bukaresti gazdasági csomag ellen + videó
