Ez évtől új módszer szerint számolja a fizetési mérleg alakulását a jegybank: az új elszámolás révén a fizetésimérleg-statisztikák megfelelnek a nemzetközi módszertannak és összhangban állnak a hazai makrogazdasági statisztikákkal is.
2003-tól az áruforgalmi adatok az áruk fizikai mozgását tükröző vámstatisztikai adatokra épülnek majd, hasonlóan a nemzeti számlákhoz. Az áruforgalom mellett a fizetési mérleg, illetve a nemzeti számlák közötti összhang megteremtése érdekében az idegenforgalmi adatok összeállításában is – a Központi Statisztikai Hivatallal közösen elfogadott – módszertani változásokat vezet be az MNB. A jegybank 1995-től egységes, a nemzetközi fizetési mérleg statisztikai szabványának megfelelő szerkezetben közli visszamenőleg a fizetési mérleget és a kapcsolódó állományi statisztikát.
Az új módszer alapján összeállított adatok szerint 2002-ben 2,771 milliárd euró hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg, ami jóval alacsonyabb a régi módszer szerint számított adatnál. Az MNB tegnap közölt adatai szerint az ország devizában fennálló nettó adóssága – tulajdonosi hitelek és forintértékpapírok nélkül – 4,2 milliárd eurót ért el 2002. december végén, szemben az egy évvel korábban regisztrált 4,3 milliárd euróval. A nemzetgazdaság devizában fennálló bruttó adósságállománya – tulajdonosi hitelek és forintértékpapírok nélkül – év végén 24,8 milliárd eurót, egy évvel korábban 27,8 milliárd eurót ért el.
Londoni befektetési bankok térségi elemzői – a távirati irodának nyilatkozva – megítéléstől függően biztatónak, illetve meglepőnek nevezték a régi és az új számítási módszer eredményei közti különbséget. Adam Slater, a Credit Agricole Indosuez (CAI) londoni irodájának feltörekvő piaci befektetési stratégája azt mondta: a tavalyi év egészére most kimutatott 2,771 milliárd eurós folyó hiány „hatalmas korrekció”, mivel a korábbi módszer szerint számolva hozzávetőleg 3,8 milliárdos deficit jött volna ki. Olivier Desbarres, a Credit Suisse First Boston (CSFB) térségi elemzője azonban úgy vélte, hogy az új adatsor „inkább biztató, semmint kérdéses”. A régi módszer szerint a GDP-arányos folyó hiány 2002 egészében 5,1 százalék volt, az új számítás alapján azonban közelebb járt a 4 százalékhoz, ami igen kis mértékű növekedés a 2001-ben mért 3,4 százalékhoz képest – mondta. Desbarres szerint a folyómérleg-hiány az idén várhatóan stabilizálódik, sőt csökkenhet is, ha a kormány tervezett költségvetési szigorítása nyomán mérséklődik a belső kereslet.
Ez évtől megváltozik a folyófizetésimérleg-adatok közzétételi és adatfelülvizsgálati rendje is: a jegybank a főbb aggregátumokból álló fizetési mérleget havonta közli, ám a részletes fizetési mérleget és az állományi adatokat csak negyedévente hozzák nyilvánosságra. A nemzetközi gyakorlattal párhuzamosan folyamatossá válik az éven belüli és az azon túlnyúló adat-felülvizsgálat.
Nyáron sem áll le a szociális gyermekétkeztetés, mutatjuk a részleteket
