Hazánk európai uniós csatlakozása nem fog változást hozni a magyar szerencsejátékpiacon – nyilatkozta lapunknak Somorai László. A Szerencsejáték Részvénytársaság komunikációs igazgatója hozzátette: néhány évvel ezelőtt a szerencsejátékszervezők megállapodást írtak alá, amelyben vállalták, hogy tevékenységüket más országban nem fogják gyakorolni.
Jelenleg Magyarországon már minden olyan játék játszható, ami az EU tagállamaiban. A játékok kedveltsége között azonban eltérés látható: például Olaszországban a totó, Ausztriában pedig a hatos lottó a favorit. Hazánkban az ötös lottó a legkedveltebb, amiben vélhetően jelentős súlyt képvisel, hogy a játéktípusok között – többnyire – ebben a legmagasabb a telitalálatos nyeremények öszszege.
Somorai László kifejtette, hogy az Európai Unióban háromféle módon működnek a szerencsejátékot szervező cégek: vagy teljesen állami tulajdonban vannak, mint például a skandináv országokban, vagy magán- és állami tulajdonú vegyes vállalatok végzik a bonyolítást, mint például Spanyolországban vagy a szomszédos Ausztriában. A harmadik variáció, hogy a privát tőke által létrehozott vállalat koncesszióban végzi a játékok szervezését. Ilyen működik Angliában, s ebben az esetben is szigorú szabályok vonatkoznak a társaságra.
A kommunikációs igazgató ismertetett egy kivételes működési formát is: Európában az északi államokban határokon átnyúló szerencsejáték működik, a viking lottó. Ezekben az országokban azonban speciális helyzet alakult ki. Ráadásul az egy főre jutó szerencsejáték-költésben is az élmezőnybe tartoznak ezek az országok. Somorai László aláhúzta: az európai uniós csatlakozásra váró országok között az egy főre vetített, szerencsejátékra fordított pénzek Magyarországon a legmagasabbak. Tavaly az összlakosságra vetítve személyenként 42,3 euróval kísértettük Fortunát. Várakozások szerint tavaly a Szerencsejáték Rt. volt a forgalmát leggyorsabban növelő ilyen típusú társaság Európában.
A nyeremények adózásával kapcsolatban az igazgató megjegyezte: ha például egy osztrák állampolgár Magyarországon vesz lottót, vagy a magyarok Ausztriában, s nyernek a kitöltött szelvénnyel, akkor a kettős adóztatás elkerülése végett megkötött egyezmény értelmében abban az országban adóznak, ahol a nyereményre szert tettek. Jelenleg Magyarországon a lottónyeremény után 20 százalék adót kell fizetni. Az adót az rt. fizeti be a játékos után, s a játékosok felé meghirdetett nyereményösszegek nettók, így azokat teljes egészében kifizetik.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában