A kormányfő, a külügyminiszter és a védelmi miniszter szervilis euroatlanti magatartása bátorítást jelent az USA hegemón törekvéseinek megvalósításához, és e kalandor politika cinkosává válik – áll a Civilek a Békéért mozgalom lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Mint írják, a világ népei és a magyar lakosság döntő többségének véleményével és akaratával szemben tovább folyik az USA kalandor politikájának támogatása, a NATO védelmi akciónak álcázott háborús készülődés, a magyar föld és légtér átengedése, amely végső soron háborús felvonulási tereppé kívánja változtatni hazánkat.
A mozgalom szerint a népakarat sorozatos semmibevétele felveti a parlament legitimációjának kérdését is, hiszen a képviselők a választóktól nem a háború támogatására kaptak felhatalmazást. Mint írják: az USA már a formai kérdésekre sem ügyelve kénye-kedve szerint szatellitként kezeli Magyarországot. Tiltakoznak, hogy az amerikaiak gépei az Irak elleni háború előkészítése miatt igénybe vették Magyarország légterét és repülőterét. Leszögezik: az Egyesült Államok ezáltal nemcsak félrevezette a magyar államot, megsértette Magyarország szuverenitását, de semmibe vette az Irak elleni háborút 84 százalékban ellenző magyar lakosság véleményét is.
A szervezet felszólítja az Egyesült Államokat, hogy tartsa tiszteletben a magyar háborúellenes közvélemény akaratát és a magyar alkotmányban foglaltakat. A közleményben felszólítják a magyar államot, hogy szigorúbban képviselje az alkotmányban rögzítetteket és az Országgyűlés akaratát, továbbá minden esetben alkalmazott szigorú kontrollal akadályozza meg azt, hogy a jövőben hasonló esetek megtörténhessenek.
***
A magyar közvélemény a háború ellen.
Februárban a megkérdezettek 9 százaléka mondta azt, hogy helyeselné, ha Amerika és szövetségesei megtámadnák Irakot – derül ki a Medián a Népszabadság számára végzett felméréséből. Ez az arányszám még decemberben 15 százalék volt. Magyar harcoló katonai alakulatokat senki sem küldene Irakba, de november óta jelentősen – 48-ról 31 százalékra – csökkent azok aránya is, akik támogatnák egészségügyi, illetve műszaki alakulatok kiküldését. Arra a kérdésre, hogy Medgyessy Péter helyesen tette-e, amikor aláírta a nyolcak az USA-t támogató levelét, a megkérdezettek 65 százaléka nemmel, 21 igennel felelt, 14 százalék a „nem tudja” álláspontra helyezkedett. (P. T.)
Egy óvodánál, és iskolák mellett áruló afrikai dílert kaptak el + videó
