Fekete hét a BÉT-en

Gyengülés és negatív előjelek… Ezekkel a szavakkal illethetők a múlt hét tőkepiaci eseményei. A hétfői emelkedések után a nemzetközi porondokon komoly gyengüléseket tapasztalhattunk: a Nikkei huszonkét éves mélypontjáig esett vissza, és az európai árfolyamoknak sem sikerült kisebb csökkenésekkel megúszniuk a hetet. A befektetők az iraki háborútól, a drága nyersolajáraktól és az Európát fenyegető gazdasági válságtól tartanak. A nyersolaj ára a múlt héten elérte a 37 dolláros hordónkénti szintet, s a drágulást az okozta, hogy az elemzők az iraki olajkutak felgyújtását jósolták meg; szerintük Szaddám Huszein képes az olajkutak belobbantására, csak azért, hogy ne kerülhessen ellenséges kézre a nyersolaj.

2003. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten a nyugat-európai hatások csupán mérsékelten éreztették hatásukat, a magyar és a kelet-európai tőzsdétől már teljesen elfordultak a befektetők. A BUX egy hét alatt közel 2,2 százalékkal gyengült, ami jól mutatja, hogy a spekulánsok háború esetén ki akarják vonni a tőkéjüket a magyar parkettről. Elemzők szerint, egy Irak elleni háború esetén a magyar piac jelentős csökkenésen mehet majd keresztül, de az első túlzott reakció után a korrekció is látványos lehet. Jelenleg az a biztos, hogy a magyar részvények többsége alulértékelt, míg a másik részére külső vevő jelentkezhet. Az is nagy kérdés, hogy mai geopolitikai kockázatok mellett ki az, aki nyugodt szívvel vesz magyar papírt.
Többségben az eladók
Csökkenéssel indult a hét első tőzsdei kereskedési napja Budapesten. A BUX 92,76 pontos gyengülést követve 7119,38 ponton zárt, ami 1,29 százalékkal volt kevesebb, mint előző záró szintje. A forgalom nem érte el a négymilliárd forintot. Elemzők szerint a magyar piacra már nem érvényes az a kijelentés sem, hogy „a háborús veszély miatt nincs érdeklődés”. Valójában a BÉT-en már korábban felkészültek a háborúra, így a spekulánsok jelenleg egy komolyabb tőke be- vagy kiáramlásra várnak, ami irányt mutathat majd a jövőt tekintve. A szakértők azt nyilatkozták, hogy amennyiben háború lesz, úgy a befektetők valószínűleg a magyar piac likviditási lehetőségeit fogják szem előtt tartani, tehát valószínűleg a BUX kurzusa 7000 pont alá eshet, és elérheti a 6000 pontos szintet is. A hétfői napon ezen készülődés első jeleit tapasztalhattuk meg, hiszen Londonban, Frankfurtban és Tokióban az árfolyamok mérsékelt növekedést jeleztek. A magyar tőzsde szembement a többi piac trendjével, a vezető részvények gyengültek. A nap vesztese a Richter lett 1,81 százalékos visszaeséssel. A gyógyszergyári cég részvényeit az OTP (–1,45 százalék), a Mol (–0,92 százalék) és a Matáv (–0,82 százalék) követte. A kisebb kapitalizációjú részvények sorából az Inter-Európa Bank (IEB), a Nabi, a Rába és a Zalakerámia drágult komolyabb mértékben. A felvásárlási ajánlat alatt lévő IEB 1955 forintra erősödött, a Nabi 4,15 százalékkal drágult, míg a Rába részvényei 0,49 százalékkal ugrottak meg. A közelgő Zalakerámia-közgyűlés következtében a szaniter- és csempegyártó cég papírjait a spekulánsok elkezdték csipegetni. Egyes piaci körök a Zalakerámia esetében felvásárlási ajánlat megtételét rebesgették. A cégnek két nagyobb tulajdonosa van: az egyik az Arago, a másik a Gazprom-csoport – kérdés, ki kerül ki nyertesen a versenyből. A Rába részvényeit szintén vásárlási pletyka drágította. Mint ismert, a Rába menedzsmentjének eddig nem sikerült felmutatnia semmi olyat, amivel a cég gazdasági stabilitását megalapozottá tették volna. A vezetés sorban tisztított portfóliót, adta el a gyáregységeket, de nyereséget máig nem sikerült felmutatni, így az elemzők többsége névérték alá várja a Rába-papírok kurzusát. Többek szerint a cég részvényárának alsó határa valahol 700–850 forint környékén van. A spekulánsok azonban azt gondolják, hogy ezen az áron már érdemes valakinek felvásárolnia a Rába-papírokat; így került szóba az Iveco és a DaimlerChrysler is.
A BUX átesett a határon
Átesett a BUX a 7000 pontos határon, és meg sem állt a tavaly októberben mért 6970 pontos értékéig, de végül visszakorrigált, és 7030,74 ponton zárta a keddi nap kereskedését. A 88,64 pontos csökkenést a magyar piac azért szenvedte el, mert a nyugat-európai és amerikai tőzsdéken is fekete napot könyveltek el. Az erózióval túlfűtött nemzetközi piacok az amúgy is gyenge magyar parketett maguk alá gyűrték. A komolyabb, 6,51 milliárd forintos forgalom csupán azt mutatta, hogy egy nagyobb eladási hullám a magyar tőzsdén is tőkekivonást eredményezhet. A vezető részvények közül a legnagyobb zuhanást a Richter szenvedte el: a gyógyszergyári cég részvényei 2,21 százalékkal gyengültek. A Mol 1,66 százalékkal, a Matáv 1,23 százalékkal, az OTP 0,09 százalékkal lett olcsóbb. Az Inter-Európa Bank továbbra is az 1950 forint körüli határon mozgott. Az Egis komoly árfolyamcsökkenéssel zárt. Szakértők szerint a Mol kurzusára jelentős hatást gyakorolt az a tény, hogy a nyersolaj tovább drágult: a fekete arany kurzusa lassan eléri a 38 dolláros hordónkénti szintet, és ez a növekedési trend valószínűleg nem változik. A Mol árára hatott még az is, hogy Tolnay Lajos magánbefektetőnek adta el olajkútfúró cégét, a Rotaryt, amit a befektetők rossz szemmel néznek. Befektetők szerint, eddig a Molnak a Slovnafton kívül nem siekerült komolyabb érdekeltségeket szereznie a térségben, viszont a konkurens OMV egyre nagyobb részt birtokol a kelet-közép-európai olajbizniszből. Lapunk ismerete szerint már 1999-ben a Mol ellenfele az OMV volt. A menedzsment akkor célként tűzte ki, hogy a versenyt meg kell nyerni, de jelenleg a Mol csupán Horvátországban, az INA-tenderen tud konkurálni az osztrák céggel.
Korrekciós csapda
Kétnapos csökkenés után a hét közepén a BUX megpróbálta korrigálni korábban elvesztett értékeit. A javulási trend azonban igen gyengére sikeredett, a BUX csupán 62,88 ponttal emelkedve zárt, ami százalékban mérve csak 0,89 százalék. A forgalom 7,40 milliárd forintra nőtt, ez is jelezte, hogy ez a nap volt a háziasszonyokat becsapó „bikacsapda” napja. Ezen napon azok, akik azt hitték, hogy e ponton van a piac alja, elkezdtek vásárolni, ám kiderült: feleslegesen. A vezető részvények közül csupán a Matáv ára nem drágult, a távközlési papírok kurzusa 0,69 százalékkal gyengült. A dráguló blue chipek közül a Mol 1,05 százalékkal, az OTP 2,07 százalékkal, a Richter 0,79 százalékkal erősödött. A vegyipari részvények közül a BorsodChem 1,06 százalékkal, a TVK 0,55 százalékkal gyengült.
Roszabbul zárult a hét két utolsó napja, mint a szerdai. Csütörtökön a BUX újból csütörtököt mondott, és 0,24 százalékot esett vissza, míg pénteken ezt megtoldotta 0,30 százalékkal. A két nap forgalma alig érte el a hétmilliárd forintos szintet. A vezető részvények közül csütörtökön a Richter drágult, míg pénteken változatlan áron zárt. A többi részvény kurzusa csökkenést jelzett: a Matávé két nap alatt 0,7 százalékkal, a Molé 1,67 százalékkal, az OTP-é 2,04 százalékkal gyengült. Brókerek a pénteki nap után azt nyilatkozták, hogy a magyar piacon több olyan részvény is van, ami a jelenlegi áron túlzottan olcsó, de a befektetők félnek vásárlási lépéseket tenni. A piacon a Richter, a Mol, az OTP, a Matáv és a Rába árának túlzottan alacsony szintjéről pletykálnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.