Újabb jelentős bevallási határidő közeleg vészes gyorsasággal: az általános forgalmi adó fizetésére nem kötelezett magánszemélyeknek ugyanis bő egy hetük maradt arra, hogy elkészítsék és postázzák a 2002-ről szóló szjabevallásukat.
A bevallási nyomtatványok ismét megváltoztak az előző évhez képest. A tavalyi éves jövedelmeknél – az év közben megemelt adójóváírás miatt – külön kell feltünteti az első nyolc hónapot az utolsó négytől. Könnyítést jelent ugyanakkor, hogy a bevallásokon már nem szerepel a tv-készülékek üzemeltetésével kapcsolatos nyilatkozat. Az adóbevallási nyomtatványok kiegészültek két lappal, amelyeken a tavalyi tőzsdei ügyletekből származó veszteséget lehet részletezni: a 2003-ra átvihető árfolyamveszteség elszámolásához ugyanis az adóbevallásban már fel kell tüntetni az összeget. A hitelintézettől felvett lakáscélú hitel adóstársak közötti megosztása esetén a nyomtatványon fel kell tüntetni az adóstárs nevét, adóazonosító jelét és a lakás vagy lakótelek helyrajzi számát is. Az egyéb tevékenységet végző nyugdíjasoknak ugyanakkor a nyugdíjat már nem kell szerepeltetniük az adóbevallásban.
Ha a bevallásra kötelezettben valamilyen kérdés merül fel a bevallási ív kitöltésével kapcsolatban, több helyen is megoldást találhat problémájára. Az APEH ügyfélszolgálati irodáin kívül március 20-ig egy ingyenesen hívható, zöld szám is rendelkezésre áll, illetve az adóhivatal internetes honlapja is részletes ismertetőket tartalmaz a bevallással kapcsolatos tudnivalókról.
A hajdú-bihari tapasztalatok alapján úgy tűnik, hogy az adózók nem sokat tanultak az eddigi évek tapasztalataiból, és rendre elkövetik a korábban megfigyelhető hibákat: az MTI tudósítása szerint a megyében eddig benyújtott nagyjából 30 ezer szja-bevallás 75 százalékában találtak valamilyen hibát. A leggyakrabban előforduló hibák között szerepel, hogy a bevallásról hiányzik az adózó aláírása, hiányosan töltik ki a családi kedvezmény megosztására vonatkozó sorokat, az adókedvezmény megosztásánál nem nyilatkoznak az adóstársról, és sok esetben hiányzik a köztartozásra vonatkozó nyilatkozat is. Az interneten benyújtott adóbevallások során a leggyakoribb gond, hogy rossz minőségű papírra nyomtatják az űrlapot, vagy festékhibás a nyomtató, illetve ráírnak, rábélyegeznek a pontkódokra.
Kozma Ákos: Mindig az emberek oldalán fogok állni
