Lazarenko hazahozatalára csak abban az esetben kerülhet sor, ha ahhoz maga az érintett is hozzájárul, szakértők szerint viszont ennek nagyon kevés a valószínűsége. A „Gazda” ugyanis, ahogyan Lazarenko önmagát becézgette, aligha repes a hazatérés és a volt cimborákkal való viszontlátás örömétől. Jóllehet bizonyára nagyon unhatja már a San Franciscó-i börtön vendégszeretetét, és itt lenne neki a talán soha vissza nem térő alkalom arra, hogy személyesen is megcáfolja azokat az Ukrajnában ellene felsorakoztatott vádakat, amelyeket eddig csak védőügyvédei révén próbált meg visszautasítani. Csakhogy az amerikaiak beleegyeztek abba, hogy a tanúk kihallgatásán jelen lehetnek az ukrán főügyészség nyomozói is, ami nyilvánvalóan azonnal elvette az exkormányfő kedvét a hazautazástól, mivel a szembesítések során olyan tényekre is fény derülhet, amelyek újabb terhelő bizonyítékként szolgálhatnak majd ellene. Persze vele együtt zavarba jöhetnek mások is.
A vád képviselői által az ukrán hatóságoknak átadott lista ugyanis igen tekintélyes, csaknem száz személy, köztük több mint félszáz korábban és jelenleg magas állami tisztségben lévő hivatalnok és kéttucatnyi parlamenti képviselő neve szerepel rajta. Az igazi nagy kérdés természetesen az, hogy ott van-e a listán Leonyid Kucsma neve. A múlt héten az ukrán fővárosban tárgyaló magas rangú diplomata, Steven Pifer határozottan állította, hogy Kucsma neve nincs a névsorban, noha ezzel együtt beismerte, még nem volt módjában megismerkedni a tanúk listájával. Ezért is beszélt mellé, reagáltak azonnal Pifer kijelentéseire Lazarenko ügyvédei, akiknek állítását – miszerint Kucsma neve is ott van a tanúként beidézendők között – azóta az Egyesült Államok jelenlegi kijevi nagykövete, Carlos Pascual is megerősítette, pontosítva, hogy az államfő neve nem a vád, hanem a védelem által előterjesztett névsorban szerepel.
Elemzők szerint a következő napok és hetek tanúkihallgatásai a többi között már erre a kérdésre is választ adhatnak, illetve eddig ismeretlen tényekre is fényt deríthetnek. Öt parlamenti képviselő és kéttucatnyi magas rangú hivatalnok mindenesetre már jelezte, saját költségükön is vállalják az amerikai utat, mivel tanúvallomást csak az Egyesült Államok területén hajlandók tenni. Nyilvánvalóan abból a meggondolásból elsősorban, hogy az ottani kihallgatásokra az amerikai fél az ukrán főügyészség képviselőit nem hívta meg. Különben sem árt az óvatosság, jegyzi meg a kijevi Sztolicsnije Novosztyi című hetilap elemzője, mivel nagy a valószínűsége annak, hogy az amerikai nyomozók az ukrán főügyészség képviselőinek jelenlétében olyan kérdéseket is fel fognak majd tenni, amelyekre a „tiszta, becsületes és ártatlan” ukrán állampolgárok válasza önmagában is elegendő okként szolgál majd az ellenük irányuló vizsgálatok megkezdésére.
Azt sem lehet tudni, hogy a szembesítések során vajon nem jár-e el a szája a „San Franciscó-i fogolynak”, akinek a számláját az ukrán nyomozó szervek is alaposan megterhelték már.
Pandúrból lett rablók: kiberbiztonsági szakértők álltak a zsarolóvírus-támadások mögött















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!