A Magyar Nemzeti Bank sikeresen visszaverte a forint elleni támadást, a spekulánsok nagyjából 60 milliárd forintot veszítettek – közölte tegnap Járai Zsigmond jegybankelnök. A jegybank tegnap közzétett jelentéséből kiderül: a GDP-hez mért államadósság nő, jelenlegi mértéke 57 százalék. A 6,5 százalékos jegybanki alapkamat tegnap változatlan maradt.
Sikeresen visszaverte a jegybank a forint elleni támadást, az árfolyamsáv erős szélének eltolására irányuló spekuláció megalapozatlan volt – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Járai közölte: a spekulánsoknak nagyjából 60 milliárd forintos veszteséget kellett elkönyvelniük, az MNB első öt havi mérlegében pedig 42 milliárd forintos árfolyamnyereség keletkezett. A jegybank adatai szerint öszszesen 5,3 milliárd eurónyi spekulatív tőke érkezett Magyarországra: ebből 3,8 milliárdnyit visszavásároltak, 1,2 milliárdnyi a magyar bankokhoz került, 240 millió eurót pedig a spekulánsoknak kellett veszteségként elkönyvelniük.
A tegnap közzétett Jelentés a pénzügyi stabilitásról című kiadvány megállapításaira reagálva Járai kifejtette: a GDP-hez mért államadósság szintje a 2001 végi 52 százalékról a múlt év végére 56, mostanra pedig 57 százalékra növekedett. Az elnök szerint a magas fizetésimérleg-hiány önmagában még nem okozna gondot, ha finanszírozni tudná a beáramló működő tőke: jelenleg viszont adóssággeneráló tőkével finanszírozzák a folyó hiányt. A jegybank jelentése szerint – az államháztartás magas nettó finanszírozási igényének fennmaradása esetén – az államháztartás GDP-hez mért hiánya tovább növekszik, és túllépheti a 60 százalékos maastrichti referenciaértéket is.
A jelentés szerint 2002-ben a bankszektort stabil és jövedelmező működés jellemezte: figyelemre méltó adat, hogy a lakáscélú, jelzálog alapú hitelek 165 százalékkal bővültek tavaly a kiterjesztett állami támogatás következtében.
A jegybanki irányadó kamat 6,5 százalékos szintjét változatlanul hagyta tegnap a monetáris tanács. A testület döntését kommentálva Járai Zsigmond közölte: a jelenlegi szint körüli forintárfolyam elégséges ahhoz, hogy 2003-ban és 2004-ben a jegybank inflációs céljai teljesüljenek. Pedro Solbesnek, az Európai Unió pénzügyi biztosának nemrégiben tett felvetésére Járai úgy reagált: az ötlet elvben megvalósítható, ám jelentősen szűkítené a gazdaságpolitika és a monetáris politika mozgásterét, ha az ERM II árfolyamrendszerben a forint árfolyamát egy szűk, plusz-mínusz 2,25 százalékos sávban kellene tartani.
Putyin rezidenciája elleni támadásra reagált Modi















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!