Nem lesznek óriási változások a személyi jövedelemadózásban az uniós csatlakozás után, a társadalombiztosítási járulékot azonban a külföldieknek is Magyarországon kell majd megfizetniük. Horváthné Szabó Beáta, a PricewaterhouseCoopers szakmai tanácsadó cég vezető menedzsere úgy látja, hogy az szja tekintetében nincsenek harmonizációs törekvések, ebben az adónemben a területi elvek érvényesülnek.
Mint arról az MTI-Press-EU beszámolt, változások leginkább a magyarok külföldi munkavállalásával, illetve a külföldiek magyarországi munkavállalásával kapcsolatban lesznek, illetve nő a tagállamok adóhatóságai közötti információcsere. A személyi jövedelemadót általában ott kell megfizetni, ahol a dolgozó a munkáját végzi. A kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmények tovább élnek, amelyeket Magyarország már minden uniós tagországgal megkötött.
Az egyenlő elbánás elve alapján a külföldiek is igénybe vehetik a magyarországi adókedvezményeket. Változást jelent, hogy a csatlakozásig 183 napos tartózkodás után kellett adót fizetni a külföldinek Magyarországon, míg az európai uniós csatlakozást követően ez már az első naptól lehetséges lesz.
A külföldön munkát vállaló magyaroknak arra kell figyelniük, hogy ha külföldön nem egy teljes évig dolgoznak, akkor arról az esztendőről minden esetben a magyar adóhatóságnak is adóbevallást kell készíteni.
A külföldiek jelenleg nem számítanak biztosítottnak az országban. A csatlakozást követően át kell venni az Európai Unió társadalombiztosítási egyezményét, aminek az a lényege, hogy a munkavégzés helyén kell megfizetni a járulékokat. Így a külföldi is jogosult az adott ország társadalombiztosítási ellátására.
Külön szabályok vonatkoznak a kiküldetésre. A kiküldetés időtartama nem haladhatja meg a tizenkét hónapot, illetve a célja nem lehet egy korábbi kiküldött felváltása. Ebben az esetben kérhető társadalombiztosítási mentesség, amit maximum tizenkét hónappal meg is lehet hosszabbítani.
A több tagállam területén foglalkoztatott munkavállalót az állampolgárságának megfelelő tagországban kell biztosítani az unióban. Ha nem uniós állampolgár, akkor a foglalkoztató cég székhelye szerint kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot, így ott is látják el. A határsávban dolgozók a határsávban lévő munkáltató székhelye szerint fizetnek tb-járulékot.
Orbán Balázs összegezte a 2025-ös év politikai fordulópontjait















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!