Kartellgyanú az autópálya-építésben

Több jel mutat arra, hogy egyes cégek, amelyek az autópálya-építésben érdekeltek, előre egyeztették áraikat, azaz megsértették a versenyszabályokat. A Nemzeti Autópálya (NA) Rt. vezetője szerint a társaság érintetlen, jogerős határozat esetén mérlegelik a cégek részvételét a további tendereken.

2003. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálatokat folytat a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), hogy az autópálya-építésben érdekelt fővállalkozók egyeztették-e előre áraikat, mielőtt a közbeszerzési pályázaton beadták ajánlataikat. Értesüléseink szerint a GVH talált erre bizonyítékot. Bodnár Zoltán, az NA Rt. elnök-vezérigazgatója egy hírre reagálva tegnap úgy nyilatkozott: valóban folyik eljárás, ám a társaság – mint azt a GVH megerősítette – érintetlen. Érdemi döntést akkor hoznak, ha valamelyik céggel szemben jogerős versenyhivatali határozat születik. Arra vélhetőleg nem kerül sor, hogy az NA Rt. szerződést bontson, ám a további közbeszerzési eljárásból kizárhatja azon cégeket, amelyek előre megállapodtak az árban.
Erre egyébként több jel is utalt a Medgyessy-kormány hivatalba lépése óta. Mint ismeretes, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium megbízására az NA Rt. tavaly nyáron meghívásos pályázatot bonyolított le az M3-as, az M7-es, az M70-es új szakaszainak megépítésére. A pályázatra a Strabag Rt.-t, az Egút Rt.-t, a Hídépítő Rt.-t és a Betonút Rt.-t hívta meg: mind a négy cég „nyert” egy-egy szakaszt, és jóval olcsóbb ajánlatot adtak, mint az Orbán-kormány idején a Vegyépszer Rt. Ezt a pályázatot az éles politikai bírálatok miatt érvénytelenítették. Néhány hónappal később a közbeszerzési pályázaton a Strabag, az Egút-Debmút, a Hídépítő-Betonút konzorcium lett a befutó, de ugyanazokra a szakaszokra tizennyolcmilliárddal magasabb árat adtak. Az NA Rt. vezetője ezt a jelentős növekedést azzal indokolta: tizenkétmilliárdot az eredeti tervekben nem szereplő többletmunkára kell költeni, hatmilliárd pedig az inflációval és az energiahordozók várható árváltozásával magyarázható. Lapunkat azonban autópálya-építésben jártas szakemberek arról tájékoztatták, hogy az említett hatmilliárd a várakozásokkal és az inflációval egyáltalán nem indokolható.
A kormány 2004-ben 273 milliárdot költene sztrádaépítésekre nagyrészt a privatizációs bevételekből. Kevés azonban annak az esélye, hogy az idei tervezett kétszázmilliárdhoz hozzájut az állam.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.