Monszunesők és áradások

Legalább háromszázezren hajlék nélkül maradtak, miután a monszunesők miatt megáradt folyók elárasztották India észak-keleti részét. Az özönvízszerű esőzés Bangladesben és Kolumbiában öt-öt ember életét követeltek.

Hírösszefoglaló
2003. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

India északkeleti felében az időszaki monszunesők miatt kiléptek medrükből a folyók. Az emberek tegnap a magasabban fekvő dombtetőkre és a kőből épült kormányzati épületek tetejére menekültek – adta hírül a Reuters. Az áradások eddig legkevesebb háromszázezer ember hajlékát, valamint utakat, hidakat és vasúti síneket mostak el Assam államban – közölték a hatóságok. A távoli régióban, ahol a víz eddig 300 települést rombolt le, a helybéliek tegnap apró, fából összetákolt csónakokon igyekeztek biztonságos helyre menekíteni holmijukat és jószágaikat. A kormány helyi alkalmazottai élelmiszereket és gyógyszereket kezdtek osztani a rászorulóknak.
Tavaly az áradások száz ember életét követelték Assamban; a természeti csapások után az állam 26 millió hajléktalanná vált lakója közül 2,5 millió költözött biztonságosabb vidékre.
A helyi központi vízügyi bizottság szerint további áradásokra kell felkészülni, így várhatóan az Assamon keresztülfutó Brahmaputra folyó is kilép majd a medréből. A meteorológusok az elkövetkező 48 órára további heves esőzéseket jósoltak.
Az indiai mezőgazdaságnak fontos monszunesők a megszokotthoz képest az idén néhány nappal később érkeztek. Az esős évszak beköszöntét megelőző forróságban a hőmérséklet az ország egyes északi régióiban még a napokban is meghaladta 46 Celsius-fokot. A monszun előtti hőhullám idén 1400 ember életét követelte az ázsiai országban.
A szomszédos Bangladesben az esőzés miatt megcsúszó hegyoldalak alatt eddig legalább öt ember vesztette életét és négyen megsebesültek – jelentette be a rendőrség.
Legkevesebb öten meghaltak vasárnap Kolumbiában, miután a dél-amerikai országon özönvízszerű esőzés söpört végig – tudta meg az MTI. Több mint ezer család maradt fedél nélkül. Az áldozatok közül egy hat- és egy 12 éves kislány halálát földcsuszamlás okozta a Bogotától négyszáz kilométerre észak-nyugatra lévő Medellin közelében, hárman a Hacha folyó áradásában vesztek oda Caqueta tartományban, ahol hat órán keresztül ömlött a trópusi eső.
***
Olaszországban kevés a víz.
Hét ember halálát okozta a hét végén Olaszországban a rendkívüli meleg, az áldozatok többsége saját otthonában, keringési elégtelenség következtében halt meg. Rómában 37 fokot mutattak vasárnap a hőmérők, a meteorológusok szerint az Örök Városban 1782 óta nem volt ilyen forró a június. A Pó folyó vízszintje 660 centiméterrel marad el a normális értéktől. A folyam menti síkság településein hetek óta súlyos vízhiány van. (MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.