A SARS-járvány újabb hullámától tartanak Kanadában, és szigorú intézkedéseket fontolgatnak azokkal szemben, akik áthágják a karantén szabályait. Eközben Kínában hat hét óta először tegnap nem volt halálos áldozata a SARS-nak, akárcsak a jelenleg legveszélyeztetettebbnek számító Tajvan szigetén.
A kanadai egészségügyi hatóságok figyelmeztették az embereket: ha kell, az ágyukhoz láncolják azokat, akik megszegik a SARS-fertőzés új hulláma miatt elrendelt karantén szabályait – adta hírül a BBC.
Mint arról már beszámoltunk, néhány nappal ezelőtt kiderült: egy május elején elhunyt, 96 éves torontói férfi nem tüdőgyulladás, hanem SARS-fertőzés áldozata lett. Azóta négyen meghaltak, akiket atípusos tüdőgyulladásra utaló tünetekkel kezeltek, és több tucat új gyanús esetet vizsgálnak. A hét végén tíz új fertőzöttről számoltak be.
Mivel az új halálesetek egy olyan kórházban történtek, amely eddig mentes volt a veszélyes kórtól, látogatási tilalmat rendeltek el, és felfüggesztették a járóbeteg-rendelést is. Torontónak már 7800 lakosát – köztük azokat, akik részt vettek a SARS újabb halálos áldozatainak temetési szertartásán – kérték fel arra, hogy ne hagyja el otthonát, ám többekről kiderült, nem veszik túl szigorúan a tilalmat.
Kínában hat hét óta először vasárnap nem volt halálos áldozata a SARS-nak, s mindössze két új fertőzést jelentettek. Ez arra utal: viszszaszorulóban van az eddig 332 emberéletet követelő járvány. Mivel a kínai szakértők mindinkább hajlanak arra, hogy a vírus állati eredetű, az északi tartományokban megtiltották a vadállatok húsának árusítását. A tilalomnak a tekintélyes összegű bírságok ellenére nem könnyű érvényt szerezni, mert a kínaiak nem könnyen mondanak le megszokott ínyencségeikről.
A javuló statisztikák megszüntették a korábban eluralkodott pánikot is, a néhány hete még általános viseletnek számító arcvédő maszkokat mind többen leveszik, s csak a tömegközlekedés járművein és a nagy forgalmú helyeken öltik magukra.
Hongkongban vasárnap hárman haltak meg a SARS-vírustól, a halálos áldozatok száma így 281-re nőtt Tajvan szigetén, amelyik Kína és Hongkong után ez idő szerint a harmadik legfertőzöttebb terület, szombaton kilenc, vasárnap négy új megbetegedésre derült fény, de haláleset nem történt.
A tajvani hatóságok országos lázmérőkampányt indítottak, a hőmérőket ingyen osztogatják.
Újra támad a tbc
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kész technikai segítséget nyújtani Ukrajnának a tbc-járvány megfékezéséhez. Gulson Magnusson, a WHO európai regionális irodájának illetékese szerint a gümőkór ismét az egész világot veszélyezteti. Ukrajnában az elmúlt években a tbc-s megbetegedések száma a kétszeresére, a halálozási arány pedig 20 százalékkal nőtt. Hivatalosan 670 ezer tbc-s beteget tartanak nyilván, közülük 139 ezren fertőző stádiumban vannak. (MTI)
Felvonóbaleset az olasz Alpokban: csaknem száz embert kellett kimenekíteni















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!