Nyugati kritika Pozsonynak

A tekintélyes brit hírszerzési szaklap, a Jane’s Intelligence Digest a napokban negyedik alkalommal jelentetett meg átfogó anyagot arról, hogy a szlovák titkosszolgálatba folyamatosan szivárognak vissza a volt kommunista titkosrendőrség emberei, olyanok is, akik orosz és ukrán kapcsolatokkal rendelkeznek, ami megkérdőjelezi Szlovákia tagságát az észak-atlanti szövetségben.

Neszméri Sándor
2003. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap annak ellenére állítja ezt, hogy a titkosszolgálatnak új igazgatója van, az egykori belügyminiszter, Ladislav Pittner, miután a korábbi igazgató, Vladimir Mitro többek között azért mondott le, mert őt is bírálta a lap, szó szerint azt állítva, hogy a szolgálat „a kommunista hírszerzés módszereit alkalmazza”.
A szlovák titkosszolgálat feljelentést tett a lap ellen, Mikulás Dzurinda kormányfő pedig úgy nyilatkozott a cikkekről, hogy azokat az egykori kommunista titkosszolgálat emberei írják, s provokációnak szánják, amit a brit lap főszerkesztője, Alex Standish a pozsonyi Új Szónak adott exkluzív interjújában cáfol és nevetségesnek tart. „Mi már a második világháború és később a hidegháború idején egyértelműen a kommunisták ellen fordultunk” – nyilatkozza a főszerkesztő, s hozzáteszi, mi indokolná, hogy most az ő rossz szándékaikat szolgálná a lap. „Mi éppen azokra a veszélyekre hívjuk fel a közvélemény figyelmét, amelyek Moszkva és – az egyébként szintén volt KGB-s – Putyin részéről fenyegetik a demokratikus országokat és főleg a NATO-tagállamokat”. A főszerkesztő szerint az elmúlt években sokat foglalkoztak a lapban azzal a kapcsolatrendszerrel és összefonódásokkal, amelyek Moszkva és a Varsói Szerződés egykori tagállamai között léteztek, mert „ezt a hálózatot mostanában szisztematikusan újraaktivizálják”.
Standish rámutat arra, hogy azok, akik korábban együttműködtek a KGB-vel, zsarolhatók, hiszen a KGB jogutódja ezekről az emberekről rengeteg kompromittáló anyagot gyűjtött, az úgynevezett „kompromatot”, amit bárki ellen bevetnek, ha kell. A lap főszerkesztője szerint Szlovákiában túl sokan vannak a volt kommunista titkosrendőrségből az új titkosszolgálatban, ezért ha az ország tagja lesz is az észak-atlanti szövetségnek, „a probléma hatással lesz annak a titkos információnak a mennyiségére, amelyet a NATO megoszt a szlovákiai illetékesekkel”. Standish szerint nem biztos, hogy ezek az emberek el akarják árulni hazájukat vagy ártani akarnak nekik, de korábbi tevékenységük miatt megbízhatatlanok a NATO számára.
A főszerkesztő a szlovák titkosszolgálat feljelentésétől nem tart, mint mondja, a Jane’s Intelligence Digest 1938-tól jelenik meg, és még soha semmilyen pert nem vesztett. „Aki megkérdőjelezi lapunk hitelességét, annak elég megvizsgálnia azokat az értesüléseinket, amelyeket később maguk a történések igazoltak. Hogy csak egy példát említsek, Medgyessy Péter magyar kormányfőről megírtuk, hogy a titkosszolgálatnak dolgozott, és ezt ő később be is vallotta” – indokolja magabiztosságát a pozsonyi Új Szóban Alex Standish, a brit hírszerzési szaklap főszerkesztője.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.