Király András, aki egyben a Szabadság-szobor Egyesület elnöke is, elmondta: minden munkálatot leállítottak a Tűzoltók terén, ahol a tervek szerint október 5-én helyeznék el az emlékművet. Az állami építési felügyelőség – amely közvetlenül az illetékes minisztérium alárendeltségébe tartozik – a közigazgatási bíróságon kérte a munkálatok felfüggesztését. Arra hivatkozott, hogy a szobor felállítására vonatkozó kérvényben és a kiadott építési engedélyben nem ugyanaz a szöveg olvasható. A törvény értelmében ennek a szervnek nem lett volna joga leállítani a munkálatokat, az csak bírósági döntés nyomán történhetett volna meg – vélekedett Király, aki szerint ha a munkálatokat nem indítják meg rendkívül gyorsan, valószínűleg nem lehet tartani a felavatás tervezett határidejét. Az RMDSZ helyi szervezete e pillanatban nem sokat tud tenni az ügyben, minden lehetőséget kiaknázott már.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke az MTI érdeklődésére emlékeztetett arra, hogy csütörtökön személyesen tárgyalt Adrian Nastase miniszterelnökkel a Szabadság-szobor kérdéséről. Akkor abban maradtak, hogy tartják magukat a szobor felállításáról az RMDSZ és a kormányzó Szociáldemokrata Párt között mind országos, mind pedig helyi szinten született megállapodáshoz. Nastase azt javasolta: keressünk olyan formát, üzenetet, amely a történelmi megbékélés eszméjét és 1848 közös szellemiségét idézi – tette hozzá Markó. Az RMDSZ-elnököt meglepte, hogy másnap Nastase felhívta őt, és közölte: a kormányülésen rendkívül éles vita folyt erről a kérdésről, a kormányon belül megoszlanak a vélemények. Ezért a miniszterelnök azt indítványozta: a Szabadság-szobrot egy szoborparkban kellene felállítani. Markó válasza az volt: azon lehet gondolkodni, hogy milyen formát válasszanak, de a szobrot most ismét köztérre kell állítani. E telefonbeszélgetés nyomán a két politikus egyetértett abban, hogy a munkálatok folytatódnak. Mivel a kormánypárton belül vita keletkezett, megállapodtak: szerdán ismét leülnek a további teendőkről tárgyalni. Ezek után Markó Béla megdöbbenve fogadta a hírt, hogy az aradi hatóságok leállították a munkálatokat.
***
Figyel a külügy.
A magyar diplomácia megteszi a szükséges lépéseket, ha és amennyiben az aradi Szabadság-szobor felállításának ügyében olyan helyzet alakulna ki – mondta a külügyi szóvivő tegnap. „A magyar Külügyminisztérium figyelemmel kíséri a szoborcsoport ügyét” – közölte Tóth Tamás. A kérdés minden bizonnyal téma lesz Ion Iliescu román államfő szeptember 15–16-ra tervezett budapesti, valamint Medgyessy Péter miniszterelnök szeptember 23-i bukaresti látogatásán. (MTI)
„Nézd meg a saját szemeddel! tiszacsomag.hu” – új honlap indult, ahol megtudhatja, mit tervez a Tisza Párt















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!