Lesz-e pénz az egri vár megmentésére?

Az egri vár nem egy a várak közül: az idők folyamán a hazaszeretet, a reménytelen helyzetben való helytállás szimbólumává vált. Pusztulásának megállításában áttörést jelentett a Széchenyi-terv várprogramja, de a munka befejezéséhez még több mint egymilliárd forint kellene. Ma másodízben tartják meg az egri vár napját, az eseményre – amelyen részt vesz Orbán Viktor is – több ezer érdeklődőt várnak.

Szarka Ágota
2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gárdonyi Géza csodálatos regénye, az Egri csillagok generációk kötelező olvasmánya: talán nincsen olyan magyar gyerek, aki iskolás korában legalább egyszer ne járt volna az egri várban, majd szülőként, nagyszülőként ne hozná el gyermekét, unokáját ide. Az egri várvédők 1552-ben legendás diadalt arattak, dicsőségüket a külföldi krónikaírók is feljegyezték. A maroknyi csapat hosszú idő után először megállította a százezres nagyságú oszmán sereget, hősiességüknek köszönhetően a török hosszú évekig nem tudott újabb hódító támadásokat indítani. Az egykori erősség azonban ma már védelemre szorul.
Petercsák Tivadar, a vármúzeum igazgatója elmondta: az utóbbi években fontos lépések történtek a vár pusztulásának megállítására, ám a felújítási programot folytatni kell, különben értelmüket vesztik a korábbi munkák is.
A 90-es évek elején tisztázódott: az egri vár állami tulajdonban marad. Az évek során azonban csak kisebb karbantartási és állagmegóvási munkákat végeztek a pusztulást megállítandó. Az áttörést a Széchenyi-terv hozta el. A várrekonstrukciós program részeként 240 millió forintot fordíthattak a vár felújítására. Ebből 180 millió forint állami forrásból származott, 30-30 millió forintot a Heves megyei önkormányzat és Eger város adott. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság ebben az évben mintegy 150 millió forintot tett hozzá az összeghez, így megközelítőleg 400 millió forint állt rendelkezésre a beruházáshoz – magyarázza Petercsák igazgató.
A pénzből rendbe tudták tenni a vár főkapujának környékét, a délkeleti bástya nyugati részét. Befejeződött a nyugati várfal megerősítése, a gótikus palota mögötti falszakasz rekonstrukciója. Helyreállították a középkori székesegyház román stílusú részén lévő falakat is. Jelenleg is folyik a háromszintes Dobó-bástya – amelyet Dobó István építtetett 1548 és 1550 között – belső felújítása. Itt a tervek szerint a jövő év elejére többfunkciós, turisztikai rendezvények és konferenciák megrendezésére is alkalmas termet alakítanak ki.
– Csak az 1980-as évek idején történt ehhez fogható nagyságrendű felújítás a vár területén, s a mostani eredmények a példaértékű összefogásnak köszönhetőek. A munkából erejéhez mérten mindenki kivette a részét: a megye, a város és az állam is. Ez azt jelenti, hogy magukénak érzik a várat, amely az egész magyar nemzeté: a hazafiság és a hősiesség szimbóluma – szögezte le az igazgató.
Ám ha nem lesz pénz a felújítási munkák folytatására, tovább pusztulhat a gótikus székesegyház, a Szép bástya alatti kazamatákban a folyamatos beázás miatt életveszélyes helyzet alakulhat ki. Márpedig ezek a föld alatti erődítmények a vár fő érdekességei. A rekonstrukciós tervek készen vannak, a munkákat öt-hat év alatt be lehetne fejezni – mutatott rá Petercsák Tivadar.
Mint mondta, a Heves Megyei Önkormányzat a pályázati előkészítő alaphoz már benyújtott egy 1,2 milliárd forintos pályázatot, ha sikeres lesz, több mint 30 feladatot lehetne elvégezni a várban. Ha a vár megmentésére nem sikerül uniós forrást szerezni, akkor meg kell találni az állami finanszírozás lehetőségét, helyi források bevonásával, akár a társadalom mozgósításával is. Hiszen az egri vár a nemzeti tudat része.
Nemrégiben zárult le a Szerencsejáték Rt.-vel egy közös akció, amelyből ötmillió forintot kapott a múzeum. A pénzből kicserélték a tömlöcbástyánál a falépcsőt, és megerősítették a Hyppolit kapu mögötti falszakaszt, ami megvédi a középkori kovácsműhelyt az omlástól. – Ezek apró lépések, de minden segítségnek örülünk. Mi is megpróbálunk támogatókat keresni, de alapvetően csak központi állami feladatvállalással védhető meg az egri vár az enyészettől – szögezte le az igazgató.
Az egri vár története államalapító Szent István királyunk koráig nyúlik vissza. Első korszaka az egyházhoz kötődik. Egy X. századi keresztelőkápolna után a XI. század elején először román stílusú katedrális épült a várban, majd gótikus stílusban hatalmas csarnoktemplom, amely az 1552-es ostromig működött. A XVI. század közepéig az egri vár püspöki vár volt. Bakócz Tamás püspök innen került az esztergomi prímási székbe és kis híján a pápai trónra. A török terjeszkedésének időszakában a várból erődítmény lett, feladata az észak-magyarországi bányavárosok védelmezése volt. Amikor Dobó István 1548-ban a vár kapitánya lett, igyekezett megerősíteni: ekkor épült meg a Dobó-bástya. A török sereg ostroma 1552. szeptember 11-től október 17-ig tartott, s a győztes csata elvitte az egri vár hírét a szélrózsa minden irányába. Európában Dobó Istvánt a kereszténység Herkuleseként emlegették. 1596-ban egy kisebb török csapat elfoglalta várat, de akkor már zsoldosok védték. Eger török város lett, 1596-tól 1687-ig az egri vilajet székhelye. 1687-ben szabadult fel.
Petercsák Tivadar elmondta: a várban 1958-tól működik a Dobó István Vármúzeum, amely Magyarország leglátogatottabb múzeuma: tavaly 468 ezren keresték fel.
– Tavaly október 17-én ünnepeltük a török elvonulásának 450. évfordulóját, és ezt a napot választottuk az egri vár napjává. Idén másodszorra rendezzük meg ezt az eseményt, amelynek során megkoszorúzzuk Dobó István síremlékét. A várban az elmúlt időszakban a látogatóbarát múzeumi környezet kialakítása projekt keretében 62 millió forintos beruházás valósult meg, ennek eredményeit Hiller István kultuszminiszter ma adja át a nagyközönségnek. Ma mindenki ingyen jöhet a múzeumba, ingyen tekintheti meg a kiállításokat, és olyan helyekre is bemehet, ahová egyébként a látogatók nem. Emellett számtalan kulturális programmal várjuk az érdeklődőket. Tavaly nyolcezren jöttek el…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.