Nem derül ki a héten, ki hagyja el a VPOP-t

A kormányhatározat értelmében 808 vámostól válik meg a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága. A korábbi ígéretekkel ellentétben a létszámleépítésben érintett vámosok nem tudják meg e héten, ki az, akinek távoznia kell a testülettől. Az ok: a parancsnokság később kapta meg a kormányhatározatot, mint ahogy arra számított. Michel Danet, a Vámigazgatások Világszervezetének főtitkára a leépítéssel kapcsolatban nemrég lapunknak azt mondta: a döntéssel óvatosnak kell lenni, mert volt rá példa az unióban, hogy az elküldött pénzügyőrök helyett néhány év múlva újakat kellett toborozni.

Csákó Attila
2003. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi ígéretekkel ellentétben a vámosok nem tudják meg e héten, ki az, akinek távoznia kell, és ki az, aki maradhat a testületnél az uniós átszervezések miatt – tudta meg a Magyar Nemzet. Információnkat Nagy János vezérőrnagy, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) vezetője megerősítette. Ismertette, hogy a kormányhatározatot később kapták meg, mint ahogy arra számítottak. Az időbeni csúszás ebből adódik. Az elképzelések szerint 808 vámost bocsátanának el. Ismeretes viszont, hogy tavasszal László Csaba pénzügyminiszter még azt hangsúlyozta, az uniós átszervezések miatt nem kell komoly létszámleépítéssel számolni a vámhatóságnál. Nagy János sem számolt ennyi elbocsátandó emberrel, s korábban még 300-400 főről beszélt. Sokáig lehetőségként lebegett, hogy határőr lesz a vámosokból, ám ott sem jobb a helyzet.
A testület jövő évi költségvetésében az elbocsátandó pénzügyőrök bérének már nincs meg a fedezete, s azt egy alapból kell majd biztosítani. A jelenlegi szabályok szerint a felmondást követő hat hónapig teljes bér jár a munkavállalóknak, ám a vámhatóság csak három hónapig tarthat igényt munkájukra. Az ezt követő második kilencven naptól a dolgozóknak nem kell már bejárniuk. Alacsony beosztású vámosok azzal a panaszukkal keresték meg lapunkat, hogy a testületnél a leépítés során gyakorlattá vált, hogy fentről lefelé „nyomják” az állományt. Vagyis az utcára kerülők döntő része az alacsonyabb beosztásúak közül kerül ki. Ezt az információnkat Nagy János csak részben erősítette meg, s mint mondta: a végrehajtó szolgálatot ugyanis megerősítik, a képzett munkaerő egy részét alacsonyabb beosztásba helyezik, ha elfogadják. A leépítés területenkénti számától azonban nem térnek el, így a vádak e tekintetben nem állnak meg.
Korábban lapunknak adott interjújában Michel Danet, a Vámigazgatások Világszervezetének főtitkára a leépítéssel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a döntéssel óvatosnak kell lenni, hiszen az uniós követelmények új feladatokat is tartogatnak, s volt rá példa, hogy az elküldött pénzügyőrök helyett néhány év múlva újakat kellett toborozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.