Brunei tökéletesen nyitott ország, ahol a szultán csodálatra méltó közelségben él a néppel – jelentette ki XVI. Károly Gusztáv svéd király az Ekot rádió kérdésére válaszolva, nem kis politikai felzúdulást keltve ezzel. – Személyes tapasztalataim alapján állítom, hogy Brunei sokkal nyitottabb ország, mint azt bárki is gondolná – erősítette meg egy rádiónyilatkozatban véleményét XIV. Károly Gusztáv – felrúgva ezzel azt a hagyományt és íratlan törvényt, hogy a svéd uralkodók politikai kérdésekben nem nyilatkoznak.
Az uralkodó kijelentéseit az összes svéd politikai erő és valamennyi civil szervezet helytelenítette, illetve elítélte, de a kommunista párt alelnöke egyenesen hülyeségnek minősítette, majd így kiáltott fel: Köztársaságot! A Zöldpárt szintén éles hangú nyilatkozatot tett közzé, amelyben megkérdőjelezte a király józan ítélőképességét. A Néppárt, a Cenrtum Párt és Szocialista Párt szintén rosszallását fejezte ki. A monarchia megszüntetéséért küzdő Köztársaság Párt belépési nyilatkozatot küldött a királynak, hangoztatván, hogy eddig senki nem tett ennyit a párt céljainak eléréséért. Göran Persson miniszterelnök bejelentette, hogy Károly Gusztáv hazatérte után azonnali találkozást fog kezdeményezni az uralkodóval a kérdés tisztázása, illetve a további teendők megvitatása céljából. „Bruneiban az emberi jogokat lábbal tiporják, a demokráciának még csak a látszatát sem igyekeznek kelteni, az országot pedig a szultán teljhatalmú egyeduralkodóként irányítja. Svédország ezek ellen már több nemzetközi fórumon felemelte a szavát” – áll a kormány állásfoglalásában.
Még nem tudni, hogy az üggyel kapcsolatos-e, de csütörtökön reggel a stockholmi királyi palota közvetlen közelében meggyilkolva találták az uralkodó egyik személyi testőrét. A nyomozás jelenleg még tart.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban