A térségben terjeszkedhet a gyógyszeripar

MTI - ECO
2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Európa az uniós bővítés után a kísérleti szakaszban levő gyógyszerek kipróbálásának a terepe lesz – vélik gyógyszeripari szakértők. Ez ösztönzést adhat az európai gyógyszeriparnak, amely a gyógyszerkísérleti kutatások központjaként az eltelt húsz évben teret vesztett az Egyesült Államokkal szemben. A Cap Gemini Ernst& Young közzétett jelentése szerint Közép- és Kelet-Európában a klinikai kísérletek szaporodása fontos irányzattá válik az egészségügyi kutatásokban az EU májusi bővítése után. Az unió egészét tekintve ez növeli a versenyképességet a gyógyszeripari innovációs harcban az Egyesült Államokkal szemben. Európa egykor a világ új gyógyszerei többségének forrása volt, de részesedése az új gyógyszerek piacra dobásában tartósan csökken az utóbbi években: 1990 és 2002 között a gyógyszeripari kutatás-fejlesztési befektetések az Egyesült Államokban több mint ötszörösére nőttek, Európában csak 2,5-szeres volt a növekedés.
A jelentés szerint a versenyképesebb környezet a klinikai kísérletek számára egyik módja lehet a hátrány ledolgozásának. A gyorsabb és olcsóbb klinikai kísérletekre nagy szükségük van a gyógyszeripari cégeknek, amelyek átlagosan több mint 800 millió dollárt költenek egy-egy új gyógyszer piacra dobására – beleértve a sikertelennek bizonyuló gyógyszerkísérletek költségét is. Ennek a hatalmas összegnek a nagy része a klinikai kísérletek fedezésére szolgál. Nyugat-Európa, az Egyesült Államok és Japán fejlett piacain magasak a költségek, sok beteg már olyan gyógyszerkoktélokon él, amelyek befolyásolhatják a kipróbálandó szerek hatását, és nem utolsósorban a betegekhez való hozzáférés is gyakran nehéz. Nyugat-Európa különösen nehéz terep ebből a szempontból, tekintettel a világ legsűrűbb – a klinikai gyógyszerkísérletek jóváhagyását végző – etikai bizottsági hálózatára. Ez jelentősen lassítja a gyógyszerfejlesztési folyamatot – vélekednek a jelentés készítői. Ezzel ellentétben az etikai jóváhagyás Kelet-Európában gyors, és a kísérletet végző orvosok javadalmazása – hagyományosan ez képviseli a teljes klinikai kísérleti költségek 25–60 százalékát – is sokkal alacsonyabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.