Izraeli halállistán a Hamász vezérkara

Az izraeliek sehol nem lesznek biztonságban – ismertette „székfoglalójában” közeli terveit Abdul-Aziz ar-Rantisszi, a Hamász új vezetője. Ar-Rantisszi két nappal a szervezet spirituális főnöke és alapítója, Ahmed Jaszin sejk halála után vette át a fegyveres csoport irányítását. Elmondta: szervezete nem tervez Amerika elleni támadást. Izrael védelmi minisztere, Saul Mofaz bejelentette: az új vezető az ország első számú likvidálandó célpontja.

2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több célpontja is van a hadseregnek, tűnt ki az izraeli rádió jelentéséből. Saul Mofaz és a biztonsági ügyekben illetékes beosztottjai úgy határoztak, megpróbálják megölni a Hamász egész vezérkarát. Szilvan Salom külügyminiszter emlékeztetett rá: az izraeli biztonsági kabinet elvi döntést hozott arról: Arafatot száműzni kell, hogy egy olyan palesztin vezetés jöjjön létre, amellyel lehet tárgyalni az izraeli–palesztin viszály felszámolását célzó nemzetközi útitervről.
Ar-Rantisszi elmondta azt is, hogy nem félti életét az célzott támadásoktól. „Halált okozhat merénylet vagy rákbetegség is. Ha lehet választani a szívinfarktus és egy Apache helikopter által okozott vég között, én inkább az Apache-ot választanám” – tette hozzá. Haled Mesal, a Hamász politikai bizottságának vezetője egy arab újságnak úgy nyilatkozott, reményei szerint a Hamász tagjai Jaszin sejket megbosszulva „levadásszák a nagy cionista vezetőket”, beleértve Ariel Saron izraeli miniszterelnököt. A Hamász politikai vezetését Damaszkuszból irányító Mesal szerint az Ahmed Jaszin sejk elleni izraeli merénylet miatt a mozgalomnak jogában áll hasonlóképpen izraeli vezetők ellen támadásokat szervezni. Hozzátette: a Hamász a jövőben is csak Izraelben és a palesztin területeken folytatja ellenállását.




A sejk utódja
Abdul-Aziz ar-Rantisszi régóta ismert személyiség a közel-keleti viszály történetében, s elsősorban határozott, radikális álláspontja tette őt népszerűvé a palesztinok körében. Sokszor hangoztatott véleménye volt, hogy a palesztinoknak joga van az izraeli megszállás ellen minden eszközzel küzdeni, többek között az öngyilkos merénylet is elfogadható számára. Politikai irányvonalát is Jaszin sejkhez hasonlóan Egyiptomban alkotta meg, ahol a Muzulmán Testvériség elveivel szimpatizált egyetemistaként. Hazatérve részt vett az első intifádában. Libanonba száműzték a békekötés előtt egy évvel, majd hazatérve látta, a Jasszer Arafat-féle vezetés nem kívánja elfogadni a Hamászt, sőt, Ar-Rantisszit le is tartóztatta a palesztin rendőrség. Máig komolyan kritizálja a Palesztin Hatóság vezetését megalkuvó magatartásuk miatt, amelyet az izraeliekkel szemben tanúsítanak. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.