Sekély vizű, sós tenger fenekén keletkeztek azok a sziklák, amelyeket másfél hónapon át vizsgált az Opportunity marsjáró a Meridiani-fennsíkon – adta hírül az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA bejelentését a CNN.
Mint ismeretes, az Opportunity járólapokra emlékeztető, fehér sziklacsoportot talált annak a kráternek az oldalfalán, ahol januárban földet ért. A robot másfél hónapon át vizsgálta a köveket. Elemzései egyebek mellett a többnyire víz jelenlétében keletkező hematit tömeges jelenlétét mutatták ki. Három héttel ezelőtt a NASA bejelentette: a kövek kémiai összetétele és réteges szerkezete arra mutat, hogy közöttük egykoron vízátfolyások voltak.
Steve Squyres, a Mars-expedíció tudományos vezetője mindehhez most azt tette hozzá: maguk a kőzetek is a víz által lerakott üledékek. Elmondta: a szonda spektrométerei a sziklákban brómra, sóra és szulfátokra bukkantak, s ez az együttes jellemző a Földön előforduló, valaha tengervízzel borított kőzetekre is. Geológusok azt állították: a kövek keresztirányú rétegeit kizárólag a víz mozgása hozhatta létre. Így kijelenthető, hogy a Meridiani-fennsíkon valaha nemcsak csordogáló vízerecskék, hanem sekély vizű tenger is volt. A kövek annak üledékei, mintázatukat pedig a lassú árapály hullámai hozták létre. A NASA tudósai szerint az Opportunity ennek az ismeretlen nagyságú egykori tengernek a partvonalán landolt.
Steve Squyres hangsúlyozta: a felfedezés azért nagy jelentőségű, mert immár nyilvánvaló, hogy a Marson a régmúltban megvoltak az élet feltételei.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el